Akademia
5 najczęściej powtarzanych mitów na temat rumu
Rum – znany jako napój piratów i dusza tropikalnych koktajli. To bez wątpienia trunek o bogatej historii i wielu obliczach. Zyskał popularność na całym świecie, nie tylko dzięki swojemu wyrazistemu smakowi, ale także dzięki legendom.
Opowieści o korsarzach i ich morskich podbojach, w których przeplata się rum, bywają interesujące i dodają tylko uroku. Jednak, podobnie jak inne popularne trunki, rum otoczony jest też licznymi mitami i nieporozumieniami, które potrafią zniekształcić nasze wyobrażenie o tym szlachetnym napoju. Pora się z nimi raz na zawsze rozprawić!
1. Rum jest zawsze słodki
Choć jest on wytwarzany z trzciny cukrowej, nie oznacza to, że finalnie rum zawsze będzie słodki. Proces fermentacji i destylacji może eliminować większość cukru, a końcowy efekt zależy od wielu czynników, w tym od czasu starzenia i rodzaju użytych beczek. Rum może być równie wytrawny jak każdy alkohol.
- Sprawdź też! Rum. Co warto o nim wiedzieć?
2. Rum produkuje się wyłącznie na Karaibach
Karaiby są uważane za kolebkę i główny region produkcji rumu, ale to nie znaczy, że nie wytwarza się go w innych częściach świata. Ameryka Łacińska, Filipiny, Indie, Mauritius, a nawet niektóre kraje europejskie, takie jak Hiszpania i Francja, produkują rum o unikalnych profilach smakowych.
To również produkt północnoamerykański – gorzelnie rzemieślnicze wytwarzają charakterystyczne rumy od Hawajów i Nowego Orleanu po Boston.
3. Rum nadaje się tylko do robienia koktajli
Rum głównie kojarzymy z popularnymi drinkami, takimi jak Mojito, Daiquiri oraz Piña Colada, przez co powstał obraz, że jest to trunek typowo koktajlowy. Tymczasem istnieje wiele rumów, które są przeznaczone do degustacji bez dodatków. Wersje premium, starzone przez wiele lat w dębowych beczkach, mogą mieć równie złożony i bogaty smak jak wysokiej jakości whisky lub brandy.
4. Ciemny rum jest mocniejszy od białego
Kolor rumu nie świadczy o jego mocy. Barwa trunku zależy przede wszystkim od procesu starzenia i rodzaju beczek, w których był przechowywany. Zarówno ciemny, jak i jasny rum mogą mieć taką samą zawartość alkoholu. To, co odróżnia je od siebie, to profil smakowy.
5. Piraci od zawsze pili tylko rum
Piraci aż tak wybredni nie byli i tak naprawdę pili wszystko, co udało im się zrabować, a na początku było to głównie wino hiszpańskie. Nawet współczesne relacje o jakże przerażającym Kapitanie Morganie o rumie nawet nie wspominają.
A Ty? Jaki mit ostatnio słyszałeś o rumie?
Konrad Bukowski
(fot. depositphotos)