Akademia
3 proste wskazówki, jak serwować wino ciche
Masz w planach zaprosić kilku przyjaciół na lampkę wina? To zawsze świetny pomysł. Jeśli jednak chcesz podać wino, rób to zawsze z klasą! Poznaj kilka zasad winnego savoir-vivre’u i dowiedz się, jak w odpowiedni sposób podawać wino niemusujące, które popularnie nazywane jest winem cichym.
1. Schłodź wino
Odpowiednia temperatura to podstawa. Włóż wcześniej wino do lodówki, by schłodziło się do pożądanej temperatury. Wina czerwone podaje się najczęściej w temperaturze 16-18ºC, wina białe w temperaturze 8-12ºC, a słodkie w temperaturze 6-8ºC.
Temperatura wina zależy głównie od jego budowy – te o potężniejszym ciele i wyższej taniczności lepiej smakują w wyższej temperaturze. Młode, lekkie wina pokażą cały swój urok, gdy będą mocniej schłodzone.
- Dowiedz się więcej! W jakiej temperaturze serwować wino?
Jeśli planujesz podać wino, które potrzebuje niższej temperatury, przygotuj wiaderko z lodem i wodą. Warto włożyć do niego butelkę z winem. Powinno się tam znajdować, aż do ostatniego rozlania.
2. Jak prawidłowo otworzyć ciche wino?
Gdy Twoje wino ma już odpowiednią temperaturę, a przyjaciele już wygodnie rozsiądą się na kanapie, możesz zabierać się za otwieranie butelki. Wcześniej przetrzyj butelkę ściereczką lub serwetką.
- Butelkę ustaw pionowo na stole i usuń koszulkę z szyjki butelki, odcinając ją ostrzem korkociągu lub odrywając wzdłuż perforacji.
- Korek przetrzyj szmatką lub serwetką.
- Usuń korek – w tym celu wbij korkociąg w korek, a następnie wkręć go, cały czas uważając, by nie przebić korka na wylot. Następnie wyciągnąć go, mocno trzymając butelkę. Jeśli używasz trybuszona, zahacz „łapką” o krawędź szyjki butelki i wyjmij korek, używając metody dźwigni.
- Powąchaj korek, by sprawdzić, czy wino się nie zepsuło – na pewno nie przeoczysz niemiłego zapachu.
- Przeczytaj! Jak sprawdzić, czy wino się zepsuło?
Co zrobić, gdy złamał się korek?
Nie martw się, zdarza się to najlepszym! Postaraj się ponownie wbić korkociąg w korek, po czym powoli i miarowo wyciągnij resztą korka z butelki. Możesz też użyć barmańskiego korkociągu z dwoma zębami Ah-So, zwanego potocznie „wąsami”.
3. Jak nalewać wino niemusujące?
Zanim napełnisz kieliszki, upewnij się, że na szyjce nie zostały kawałki korka. Szyjkę przetrzyj delikatnie serwetką od wewnątrz i zewnątrz. Warto też odrobinę wina nalać do kieliszka i spróbować, czy się nie zepsuło. Jeśli jest z nim wszystko w porządku, uzupełnij kieliszki gościom, a na końcu sobie. Pamiętaj też, że kieliszki napełnia się maksymalnie do 2/3 wysokości, jednak lepiej nalać jeszcze mniej. Teraz możecie przejść do degustacji!
- Dowiedz się! Jak smakować wino? Przewodnik po degustacji
Konrad Bukowski
(fot. depositphotos)