Strefa luksusu
Wino lodowe – luksusowa słodycz. To wino zachwyca!
Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o winie lodowym, jest ta, że jest to słodkie wino deserowe. Druga rzecz, to prawdziwa uczta dla podniebienia. Koło tego wina nie da się przejść obojętnie.
Wino lodowe jest wyjątkowe pod wieloma względami, choć jego unikatowość tkwi szczególnie w sposobie zbioru i procesie produkcji. To jedno z najtrudniejszych do zrobienia win i tym samym najdroższych.
Odkryj z nami, jak zamrożone winogrona mogą zamienić się w eleganckie, słodkie wino, które nie przypomina niczego, co kiedykolwiek piłeś. Witamy w cudownym świecie wina lodowego!
Czym jest wino lodowe?
Wino lodowe, znane również Eiswein (niem.), to rodzaj wina deserowego wyróżniający się unikalnym procesem jego produkcji. W przeciwieństwie do innych win, wino lodowe jest produkowane z winogron, które są zamrożone, gdy są jeszcze na winorośli.
Pierwsze wina lodowe powstały w 1794 roku w Niemczech. Szczególnie mroźna zima zmusiła lokalnych winiarzy do zrobienia wina z dostępnych na winoroślach owoców. Gdy wydawało się, winogrona poszły na straty, powstały wyjątkowe wina z naturalną wysoką zawartością cukru i o jakże wspaniałym smaku.
Jak powstaje wino lodowe?
Wyobraź sobie winiarza, który w środku mroźnej zimy, gdy panuje ciemność i temperatury poniżej 0ºC, na śliskim zboczu góry próbuje zebrać winogrona… Czy to nie abstrakcja?
Zbieranie winogron do wina lodowego to ćwiczenie cierpliwości i precyzji. Kluczowy jest czas – winogrona muszą pozostać na winorośli do momentu wystąpienia znacznych mrozów, zwykle przedziale od -7 do -8ºC. Owoce są zrywane w nocy lub bardzo wcześnie rano, kiedy temperatura jest najniższa.
Najlepsze odmiany winogron, które tworzą wina lodowe to: cabernet franc, gewürztraminer, merlot, riesling, grüner veltliner, chenin blanc i vidal blanc.
Następnie winogrona są natychmiast wrzucane do kruszarki, po czym wyciska się sok – proces tłoczenia daje niewielką ilość skoncentrowanego, bardzo słodkiego płynu (10-20% w porównaniu z tradycyjną produkcją wina). Pozostała w owocach woda pozostaje w postaci lodu i jest odrzucana.
Wyekstrahowany sok jest poddawany fermentacji – ze względu jednak na dużą zawartość cukru proces ten następuje dość powoli i może trwać kilka miesięcy.
Co dostajemy na końcu? Wino lodowe jest pełne, bogate, słodkie. Często ma nuty owoców tropikalnych, miodu oraz cytrusów zrównoważone wysoką kwasowością.
Wina lodowe mają około 10% ABV, rzadko przekraczają 12% ABV. Dzieje się tak, ponieważ zawartość cukru jest tak wysoka, że znaczna jego część nie jest przekształcana w alkohol.
Wina lodowe zawierają od 160 do 220 g/l cukru resztkowego. Dla porównania, 220 g/l to dwa razy więcej niż w coca-coli.
Degustacja wina lodowego
Degustacja tego wina to niewątpliwie zmysłowa podróż pełna niuansów zapachowych i urzekających smaków. Wino lodowe ciężko porównać do jakiegokolwiek innego wina. To wyjątkowy produkt. Jest skoncentrowany, więc spodziewasz się dużo słodyczy, ale wiele osób jest zaskoczonych złożonością smaków i aromatów.
Wino zachwyca począwszy od koloru. Jego odcień może wahać się od jasnożółtego do ciemnozłotego, czasem nawet do bursztynowego. Starsze wina lodowe mają zwykle ciemniejszy kolor z powodu utleniania.
Aromaty wina lodowego są zazwyczaj dość intensywne i tworzą bogatą gamę zapachów, które obejmują owoce tropikalne (np. liczi i ananas), owoce pestkowe (np. morele i brzoskwinie) nuty cytrusowe oraz wyraźnie wyczuwalną nutę miodu. W miarę starzenia wino zyskuje dodatkowe akcenty suszonych owoców, orzechów i karmelu.
Wino lodowe słynie ze swojej intensywnej słodyczy, ale zrównoważona, wyraźna kwasowość zapobiega odczuciu mdłości.
W zależności od odmiany winogron i wieku, smaki win lodowych mogą wahać się od świeżych i owocowych (młodsze wina) po bardziej złożone i warstwowe (dojrzałe wina).
Dlaczego wino lodowe jest bardzo drogie?
Ponieważ proces produkcji wina jest tak trudny i wymaga zbiorów o bardzo określonych porach, koszt produkcji wina lodowego jest wyższy niż w przypadku większości tradycyjnych win.
Wino lodowe wymaga 4–5 razy więcej winogron niż w przypadku wytwarzania „klasycznego” wina. Średnio z jednego krzewu powstaje jeden kieliszek wina. Co więcej, wszystkie owoce są wybierane ręcznie, by upewnić się, że nie są uszkodzone. Ten proces jest tak rygorystyczny, że stosunkowo niewiele winnic zajmuje się produkcją wina lodowego.
Warto też pamiętać, że ten skomplikowany, pracochłonny proces w połączeniu z nieprzewidywalnym wpływem pogody sprawia, że wino lodowe jest ryzykownym przedsięwzięciem dla winiarzy, szczególnie przy ocieplającym się klimacie. Cieplejsze zimy oznaczają, że w niektórych latach temperatury mogą nie spaść wystarczająco nisko lub na wystarczająco długo, aby umożliwić produkcję wina lodowego.
Chcąc kupić wino lodowe, musisz się nastawić na koszt co najmniej 150 zł i to za 375 ml (wina lodowe są rozlewane do mniejszych butelek). Najlepsze roczniki mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Jeśli widzisz podejrzanie tanie wino lodowe, prawdopodobnie jest one wytwarzane z komercyjnie mrożonych winogron.
Wino mrożone a wino lodowe – nie daj się oszukać!
Aby wino mogło nazywać się lodowym, winogrona muszą być naturalnie zamrożone na zewnątrz, czyli na winorośli. Uprawia się je więc w bardzo zimnym klimacie, np. w Niemczech, Austrii, Kanadzie, a czasem w Chinach.
Jeśli winogrona są komercyjnie mrożone (w zamrażarkach), na etykietach nie wolno umieszczać nazwy „wino lodowe”. Zamiast niego znajdziecie określenia „wino mrożone” lub „wino deserowe”.
Jeśli szukasz prawdziwego wina lodowego, koniecznie przeczytaj oznaczenia na etykiecie.
Zobacz też! Słodkie wina na topie! Obalamy się popularnych mitów
Jak podawać wino lodowe?
Wino lodowe jest niezwykle mocno skoncentrowane i bardzo słodkie, dlatego podaje się je w niewielkich ilościach w mniejszym kieliszku. Serwuje się je w temperaturze pokojowej lub mocno schłodzone w temp. 10-12ºC.
Można podawać je do deseru, jak i zamiast – jest naprawdę słodkie! Dobrze łączy się także z serami długo dojrzewającymi, a nawet z pikantnymi potrawami. Słodycz bardzo dobrze równoważy ostre przyprawy.
Wino lodowe to też świetny towarzysz do sernika, biszkoptów waniliowych, panna cotty ze świeżym owocami.
Pomimo pracochłonnego procesu i nieprzewidywalnego charakteru jego produkcji, wino lodowe jest nadal poszukiwanym luksusem dla entuzjastów wina na całym świecie. Z kolei bogate, słodkie i intensywnie aromatyzowane wino lodowe to ryzyko, które wielu winiarzy jest gotowych podjąć.
To wino przyciąga jak magnes. Na pewno jest czymś nieporównywalnym i zdecydowanie wartym swojej ceny. To czysty hedonizm w płynnej postaci.
Konrad Bukowski
(fot. depositphotos)