Akademia
Wina włoskie. Jak czytać etykiety?
Kto z nas nigdy nie chciał zaimponować przyjaciołom butelką dobrego wina na przyjęciu? Nierzadko przy wyborze kierujemy się grafiką etykiety – elegancki wygląd utożsamiamy często z wysoką jakością, co nie zawsze jest dobrym kluczem.
Oczywiście warstwa wizualna gra dużą rolą, ale nie powinna być czynnikiem decydującym. Jeśli już etykieta przykuła Twój wzrok i zrobiła wrażenie, zapoznaj się zawartymi na niej informacjami. To one będą pomocne w wyborze dobrego wina na wieczór.
Tym razem bierzemy pod lupę włoskie etykiety, byś zawsze wybierał to, co naprawdę chcesz. Oto świetny zestaw wskazówek i porad, które szybko pomogą rozszyfrować wszystkie informacje!
Etykiety win włoskich. Najważniejsze informacje
Włoskie etykiety win są bardzo zróżnicowane pod względem wyglądu, ale istnieje określony zestaw informacji, których można wyszukać, by ustalić, jakie wino trzymasz w ręku. Gdy zrozumiesz układ etykiety wina i użyte terminy, łatwiej będzie Ci się poruszać między półkami z winami.
1. Nazwa wina
Jest to element etykiety, który powoduje często małe zamieszanie, ponieważ producenci wina mogą etykietować wino na trzy podstawowe sposoby:
- według odmiany winogron (część producentów oznacza swoje wina według odmiany winorośli, na przykład Pinot Grigio, Barbera lub Sangiovese, lub mieszanki winogron i regionu, np. Dolcetto d’Alba lub Montepulciano d’Abruzzo),
- według regionu (wiąże się to z systemem klasyfikacji odnoszącym się do jakości i surowych norm produkcyjnych. Na etykiecie wina możesz zobaczyć takie nazwy, jak Chianti, Orvieto lub Soave),
- według nazwy producenta (może być wymyślona lub być nazwą winnicy – włoskie winnice często używają w nazwie takich słów, jak Tenuta, Azienda, Castello lub Cascina).
2. Nazwa producenta (nazwa winnicy lub firmy, która butelkuje wino – Imbottigliato da… )
3. Odmiana wina (nazwa winorośli lub nazwa winorośli + region)
4. Region
5. Klasyfikacja
6. Rok – jeśli na butelce nie widać roku, zwykle oznacza to, że wino jest N.V. (nie rocznikowe), co oznacza, że jest to kupaż kilku roczników.
7. Zawartość alkoholu
Klasyfikacja win włoskich
Istnieją 4 klasyfikacje dla win włoskich, które są dla nas wskazówką dotyczącą jakości. Im bardziej rygorystyczne normy wino musi spełnić, tym wyżej plasuje się w klasyfikacji.
- DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) – to najwyższa klasyfikacja win włoskich. Surowe normy rządzą wszystkimi aspektami produkcji. Obejmują one, gdzie można uprawiać winogrona, jakie odmiany są dozwolone i w jaki sposób ma dojrzewać wino. Wina w tej klasyfikacji muszą przejść testy rządowe.
- DOC (Denominazione di Origine Controllata) – przepisy regulują metodę produkcji i style wina, ale nie są tak rygorystyczne jak w przypadku DOCG. Ta klasyfikacja obejmuje prawie wszystkie style winiarskie w kraju. Większość włoskich win oznaczonych jest jako DOC. Wszystkie winnice, które konsekwentnie produkują wina wysokiej jakości i przestrzegają wszystkich zasad, mogą starać się o kwalifikację DOCG.
Sprawdź też! Chcesz kupić dobre wino? Zacznij od apelacji!
- IGT/IGP (Indicazione Geografica Tipica/Indicazione Geografica Protetta) – ta klasyfikacja określa granice obszaru geograficznego, z którego muszą pochodzić winogrona, ale nie nakłada ograniczeń co do odmian winorośli ani stylów wina.
- Vino da Taviola (Vino d’Italia) – wina z tej kategorii mają najmniej ograniczeń. Jest to wino najniższej jakości, co wcale nie musi oznaczać, że jest niedobre. To wino stołowe. Część sprzedawana jest w butelkach, część w kartonach.
Rodzaje win włoskich
Oprócz klasyfikacji warto znać 3 podstawowe rodzaje win włoskich – rozszyfrowanie tych terminów powie Ci wiele o samym stylu wina.
- Riserva – to wino, które dojrzewa w beczkach lub kadziach dłużej niż jego podstawowa wersja, średnio co najmniej 2 lata, a niektóre nawet 5 lat! Choć mają dość dużo alkoholu, w smaku są raczej delikatne.
- Superiore – to wina bogatsze i pełniejsze, wyższej jakości, określenie pojawia się często przy nazwie regionu, np. Soave Superiore.
- Classico – oznacza wino z regionu, gdzie winiarstwo sięga czasów starożytnych. Jednym z takich przykładów jest Chianti Calssico (Chianti uważany jest za pierwotny obszar produkcji).
Te oznaczenia możesz znaleźć na włoskiej etykiecie!
Oprócz niezwykle istotnych informacji, które już potrafisz odczytać, na etykiecie znajdziesz też szereg dodatkowych terminów w języku włoskim, które również warto poznać. Oto najpopularniejsze z nich:
- amarone – wytrawne czerwone wino z suszonych winogron,
- abboccato – wino delikatnie słodkie,
- amabile – wino półsłodkie,
- bianco – wino białe,
- dolce – wino słodkie,
- frizzante – wino lekko musujące,
- Metodo Classico – wino musujące produkowane metodą szampańską,
- novello – młode, owocowe wino przeznaczone do szybkiej konsumpcji,
- recioto – czerwone lub białe wino słodkie z suszonych winogron,
- rosato – wino różowe,
- rosso – wino czerwone,
- secco – wino wytrawne,
- spumante – wino musujące,
- annata/vendemmia – rocznik/zbiór,
- vigneto – winnica,
- cascina – winiarnia.
Teraz możesz poruszać się po sklepie z włoskimi winami jak profesjonalista!
Kuchnia włoska. 5 przepisów na romantyczny wieczór prosto ze słonecznej Italii
Konrad Bukowski
(fot. depositphotos)