Alkohole
TOP 8. Najlepsze polskie wódki zbożowe
Nie ma co się oszukiwać. Wódka to nasze dobro narodowe. Jesteśmy dumni z jej jakości i sławy. Niemalże cały świat, a na pewno Zachód docenił polską wódką! Najlepsze i najbardziej nagradzane marki pochodzą właśnie z kraju nad Wisłą.
Warto jednak znać jeden fakt. By wódka mogła na etykiecie szczycić się określeniem polska wódka, nie wystarczy, że będzie produkowana na terenie Rzeczypospolitej. W 2013 roku powstała oficjalna definicja polskiej wódki, która mówi o tym, że może być produkowana tylko z 5 rodzajów zboża (żyta, jęczmienia, owsa, pszenicy, pszenżyta) lub ziemniaków, a surowce muszą pochodzić z naszego kraju.
Co więcej, nasz koronny alkohol znalazł się na liście Chronionych Oznaczeń Geograficznych, a to oznacza, że doceniono ją za walory degustacyjne. Zalety polskiej wódki chwalił sobie już Pablo Picasso. Zwykł mawiać: „Trzy niezwykłe wynalazki XX wieku to blues, kubizm i polska wódka”. W punkt!
Jako że polskich wódek na rynku nie brakuje, postanowiliśmy sporządzić listę najlepszych, naszym zdaniem, wódek zbożowych. Kryterium było jedno: smak! Tak, tak – wódka może smakować i to całkiem dobrze. Prośbę jednak mamy: żadnej z opisanych przez nas wódek nie wrzucaj do zamrażarki, bo zabijesz cały potencjał!
- Sprawdź też! Mrozić czy nie mrozić? Jak pić wódkę?
Wódka Retman Crystal
Zalicza się do klasy alkoholi ultra premium. To dobra, świetnie ułożona wódka.
Użyty do jej produkcji wysokiej klasy spirytus zbożowy wytwarzany jest ze starannie wyselekcjonowanych surowców (nie zawierają GMO), pochodzących od krajowych, spełniających najostrzejsze kryteria jakościowe, dostawców.
Spirytus rektyfikowany uzyskiwany jest w pięciokolumnowym aparacie rektyfikacyjnym (unikalnym w skali europejskiej) i rozcieńczany wodą o odczynie lekko alkaicznym (pozyskiwaną z własnych, kredowych ujęć o głębokości nawet 220 metrów). Na koniec jeszcze dochodzi do zaawansowanej filtracji przez węgiel aktywny.
Retman Crystal najlepiej podawać w temp. 8ºC – polecamy w kieliszku degustacyjnym lub szklance typu tumbler. Warto pamiętać, że tak wysokiej klasy wódki nie trzeba ani popijać, ani zakąszać 🙂 Ze względu na swój delikatny, kremowy charakter wódka nadaje się również idealnie do koktajli.
Retman Crystal Vodka ma jeszcze mocniejszą, bo 50-procentową odmianę: Retman Strong Vodka
- Producent: Toruńskie Wódki Gatunkowe
- Cena: 90-120 zł/700 ml
Pravda Vodka
W charakterystycznej, strzelistej butelce z satynowego szkła, ze smukłą szyjką i imitacją klejnotu na frontowej części, mocno wyróżnia się na sklepowej półce.
Dokładna receptura tej wyśmienitej wódki jest oczywiście owiana tajemnicą handlową, ale sekretem nie jest, że jej niezwykłe aromaty i smaki są efektem starannie dobranych i wyselekcjonowanych surowców wysokiej jakości, kilkukrotnej destylacji, zaawansowanej filtracji przed rozlewem i zabutelkowaniem oraz wody z górskiego ujęcia w Beskidzie Śląskim.
Tuż przed rozlaniem do butelek Pravda Vodka leżakuje jeszcze w specjalnych zbiornikach, gdzie nabiera harmonii i delikatności. Wódka dostępne jest zarówno w dobrych sklepach z alkoholami, jak i niektórych marketach, np. Auchan.
Najlepiej serwować ją w temp. 6-8ºC.
- Producent: Pravda S.A.
- Cena: 80-100 zł/700 ml
BIBA Vodka Polish Grain
BIBA Polskie Zboże to wódka produkowana z wyselekcjonowanych odmian pszenżyta i pszenicy uprawianych przez właściciela gorzelni. Rektyfikat z kolei rozcieńczany jest krystalicznie czystą wodą z dodatkiem wody geotermalnej z Uniejowa. Jaki efekt końcowy znajduje się w butelce?
W aromacie wódka jest przyjemna, dość rześka (nuty kwiatowe) i mineralna. Nie brakuje jednak słodkich akcentów prażonego ziarna i wanilii. W smaku natomiast BIBA Polskie Zboże jest dość łagodna i słodko-pikantna – wyczuwalne nuty wanilii i karmelu, a także pieprzu i papryki chili. Dobra harmonia. Finisz bardzo nam się podobał. Lekko pieprzny z korzenną nutą.
Naszym zdaniem to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnej wódki. Warto spróbować.
- Producent: Grochowica Polska
- Cena: ok. 85 zł/700 ml
Jakob Haberfeld ZGODA Rye Vodka
To wyborna, luksusowa i rzemieślnicza wódka przygotowana z neutralnego spirytusu żytniego oraz czystej źródlanej wody.
W procesie produkcji, która opiera się na starych, tradycyjnych, przedwojennych recepturach, używa się wyłącznie naturalnych i ekologicznych składników, zgodnie z definicją najwyższego stopnia koszerności. Neutralny spirytus poddawany jest wcześniej wieloetapowemu procesowi rektyfikacji oraz pięcio-, a nawet siedmiokrotnej filtracji z zastosowaniem filtrów z aktywnym węglem drzewnym.
To dobrze zbalansowana, harmonijna kompozycja. Subtelne akcenty żyta wyczuwalne są zarówno w zapachu, jak i smaku. Finisz opisalibyśmy jako lekko słodki, z delikatnymi nutami ziołowymi.
Jakob Haberfeld to reaktywowana marka świetnych trunków wytwarzanych przed wojną w słynnej Parowej Fabryce Wódek i Likierów w Oświęcimiu należącej do rodziny Haberfeldów.
Jakob Haberfeld ZGODA Rye Vodka można nabyć w niektórych marketach, np. Auchan.
- Producent: Jakob Haberfeld
- Cena: ok. 100 zł/500 ml
Wódka Żytnia Podole Wielkie
Podole Wielkie to rodzinna gorzelnia. Tajemnicą niezwykłego aromatu i smaku Wódki Żytniej jest przede wszystkim surowiec wysokiej jakości, który rodzina samodzielnie uprawia we własnym gospodarstwie. Cały proces produkcji alkoholu rozpoczyna się i kończy w Podolu Wielkim, co jest niezwykłym zjawiskiem.
Odczucia degustacyjne to połączenie dojrzałych owoców, biszkoptów i kardamonu, uzupełnione smakiem słodkiego, prażonego ziarna oraz przypraw. Nam się to bardzo podobało 🙂
Tę wódkę można pić w shotach, w koktajlach oraz jak whisky – w szklance typu tumbler z kostką lodu.
- Producent: Podole Wielkie
- Cena: ok. 120 zł/700 ml
Wódka Jednorodna Orkiszowa
To czysta wódka produkowana ze spirytusu uzyskanego w procesie rektyfikacji pszenicy orkiszowej. Gwarancją jakości opisywanej wódki są starannie wyselekcjonowane surowce i wysokiej klasy spirytus zbożowy. Co więcej, leżakowanie pozwala zharmonizować jej aromat i smak.
Jaka jest Jednorodna Orkiszowa? W aromacie bardzo przyjemna, świeża, nieco słodkawa i owocowa, w smaku lekko oleista, z delikatnymi nutami czarnego pieprzu.
Naszym zdaniem to trunek stworzony do degustacji, raczej nie do picia „na raz”. Wódkę Jednorodna Orkiszowa można nabyć w niektórych marketach oraz specjalistycznych sklepach z alkoholami. Polecamy, bo może pokazać Ci zupełnie nowe oblicze wódki.
- Producent: Toruńskie Wódki Gatunkowe
- Cena: 70-90 zł/700 ml
Ostoya Vodka
Świetna wódka z pszenicy dojrzewającej w pięknych Bieszczadach. Ma niezwykle łagodny, aksamitny smak, zwieńczonym przyjemnie rozgrzewającym finiszem. W ustach i nosie pojawiają się subtelne słodkie nuty karmelu, wanilii i miodu. Na tym jednak nie koniec doznań degustacyjnych.
Ta lekka wódka charakteryzuje się również akcentami cytrusów, sprawiając, że jest dość świeża. Finisz natomiast opisalibyśmy jako elegacnki, średnio-długi i zdecydowanie delikatny.
Ostoya Vodka została nagrodzona m.in. medalem Word Spirit Adwards w kategorii najlepsza wódka świata. To już nie są żarty 🙂 Polecamy serwować ją lekko schłodzoną z dużą kostką lodu i kawałkiem skórki z cytryny. Bomba!
- Producent: Wyborowa SA
- Cena: 70-85 zł/700 ml
Dwór Sieraków Superior Vodka
Kolejny wart uwagi polski trunek rzemieślniczy. Ta gatunkowa wódka powstaje w oparciu o starą, małopolską recepturę. Wytwarzana jest ze spirytusu zbożowego, destylatów śliwkowych i jabłkowych, wzbogacona nalewami z dzikiej róży, wanilii, owsa i rodzynek.
W pierwszej chwili urzeka zapachem słodu, a po kilku sekundach dołączają nuty ziołowe i owocowe (winogrona, jabłka, śliwki). W smaku wódka jest kremowa, słodkawa, z owocowym charakterem i długim oraz łagodnym finiszem.
Tej wódki nie warto mocno chłodzić, bo utracimy wszystko, co w niej najlepsze. Nam najlepiej smakowała w temperaturze pokojowej.
- Producent: Dwór Sieraków
- Cena: ok. 120 zł/700 ml
Konrad Bukowski