Akademia
Rodzaje szkła do koktajli
Przygotowywanie koktajli to nie tylko mieszanie i wstrząsanie. Ważna jest wyobraźnia, czasami i nuta finezji, a przede wszystkim odpowiednia oprawa, czyli szkło. To, w czym serwujemy drinki, ma ogromne znaczenie.
Nie powiemy Ci, jak żyć, ale jeśli lubisz zabawiać swoich gości, przyrządzając im drinki, lub całkiem poważnie podchodzisz do miksologii, warto zainwestować w odpowiednie szkło. Wybraliśmy najpopularniejsze kieliszki do koktajli, które są niezbędne w każdym domowym barze.
Rodzaje kieliszków koktajlowych
Dlaczego warto inwestować w różne rodzaje szklanek koktajlowych? Powód jest prosty: aby poprawić wrażenia z picia. Dobrze dobrane szkło do koktajlu może wzmacniać jego aromaty lub pomagać utrzymać niższą temperaturę, a także sprawiać, że nasz drink będzie po prostu pięknie się prezentować.
Podane w niewłaściwym kieliszku nawet najlepsze mikstury mogą nie mieć smaku, temperatury i, powiedzmy to sobie szczerze, stylu.
Wybór szkła do naszych napojów mieszanych lub wstrząśniętych pozwala na większą wszechstronność podczas przyjmowania gości i sprawia, że serwowanie drinków jest po prostu bardziej interesujące. Organizując domówkę, warto wiedzieć, po jakie szkło koktajlowe sięgnąć, by drinki zachowały maksimum smaku i elegancji.
Szklanka highball
To wysoka, prosta szklanka, która służy do podawania long drinków – klasyka, która powinna znaleźć się w każdym domowym barku. Barmani często budują drinki podawane w szkle typu highball bezpośrednio w szklance, a wstrząśnięte składniki wylewa się na lód.
Highball ma pojemność od 240 ml do 350 ml. Nazwa pochodzi od klasycznego koktajlu, który składa się ze szkockiej whisky i wody gazowanej. W takich szklankach podaje się m.in. Dark & Stormy, Long Island lub Cuba Librę.
Szklanka Collins
Wygląda bardzo podobnie do szklanki typu highball, z tym że jest trochę wyższa i węższa, co sprawia, że jest wygodniejsza w użyciu, gdy pijemy koktajl bez słomki. Długość jest tutaj znacząca, ponieważ pozwala na więcej wody gazowanej lub soku, dzięki czemu napój jest znacznie lżejszy.
Szklanki Collins mają cylindryczny kształt, a ich pojemność wynosi od 350 ml do 410 ml. Nazwa tego szkła pochodzi od kwaśnych drinków Collins na bazie ginu.
Szklanki Collins i highball często stosowane są wymiennie. Podaje się w nich m.in. Mojito, a także wszystkie drinki typu Collins – np. Whiskey Collins lub Malinowy Collins.
Szklanka lowball
Znana również jako old fashioned lub rock glass. Jest niska, o prostych bokach i grubym dnie. Używana jest do serwowania napojów spirytusowych, takich jak whisky, oraz mocnych koktajli podawanych w małych porcjach.
Dostępna jest w dwóch rozmiarach: 170-220 ml (pojedyncza porcja) oraz 280-390 ml (podwójna porcja).
Drinki podawane w lowball są budowane bezpośrednio w szklance. Serwuje się w niej takie klasyki, jak: Negroni, Old Fashioned, New York Sour lub Boulevardier.
Kieliszek coupe
Potocznie nazywany czarką. Ma szeroką, płytką czaszę o zaokrąglonych brzegach, osadzoną na smukłej i wysokiej nóżce. Serwuje się w nim koktajle typu straight-up, czyli wstrząsane lub mieszane w shakerze z lodem.
Dawniej w kieliszku coupe podawano szampana. Obecnie serwuje się w nim takie klasyki, jak Daiquiri i French 25.
Kieliszek do Martini
To prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny kieliszek do koktajli – z pewnością nie można odmówić mu stylu.
Został on wprowadzony w 1925 roku jako nowoczesna alternatywa dla kieliszka coupe. Współczesna wersja ma dłuższą nóżkę, dzięki czemu dłonią nie ogrzewamy koktajlu. Czasza przypomina odwrócony stożek – taki kształt poprawia aromat napoju, a także pomaga podpierać dodatki na wykałaczkach.
W tego typu szkle podaje się drinki na Martini, np. Martini Dry, a także Sidecar, Manhattan i Cosmopolitan.
Kieliszek do Margarity (coupette)
Margarita to klasyka wśród koktajli i wymaga odpowiedniego szkła. Szeroka, okrągła czarka na smukłej nóżce pozwala wyeksponować wszystkie walory drinka – jego wygląd, smak i aromat. Kieliszek ma dodatkową czaszę, która sprawia, że szkło wygląda efektownie, ale też zwiększa pojemność naczynia.
Oprócz tradycyjnej Margarity można w nim serwować wstrząśnięte drinki na bazie tequili, takie jak, np. Tequila Paloma.
Ciekawostka! Kieliszki do Margarity używane są również do serwowania przekąsek i przystawek, np. krewetek z dipem.
Sprawdź! Smaki Margarity – klasyczny drink w 12 letnich odsłonach!
Szklanka hurricane
To efektowne szkło na niskiej nóżce służy do serwowania dużych koktajli owocowych, najczęściej tropikalnych na kruszonym lodzie. Ma bardzo charakterystyczny kształt, przybliżony do lamp używanych dawniej podczas huraganu – stąd nazwa. Jej pojemność może mieć nawet 600 ml.
Podaje się w niej takie klasyki jak Sex on The Beach, Tequila Sunrise oraz Piña Colada.
Kieliszki typu flet (flute)
Najczęściej podaje się w nich wino musujące. Są wysokie, smukłe o prostych ściankach i małej pojemności – taki kształt pozwala dłużej utrzymać niską temperaturę wina oraz sprawia, że dwutlenek węgla może swobodnie się ulatniać, a wino dłużej przyjemnie musować.
Warto wiedzieć, że w takim szkle podaje się również koktajle na bazie wina musującego właśnie. Znanymi klasykami są m.in. Black Velvet oraz Bellini.
Szklanki do ponczu
Są nieco mniejsze od szklanek do koktajli – służą do porcjowania mocniejszych drinków. Najczęściej podaje się w nich poncze owocowe – wszystkie składniki, łącznie z lodem, są najpierw mieszane w szklanej misie (boli), a następnie dopiero przelewane do szklanek.
Mogą mieć ucho lub nie – najczęściej wykonane są ze szkła, ceramiki lub srebra.
Czy należy schładzać kieliszki koktajlowe?
W rzeczywistości istnieje bardzo mało koktajli, które nie zyskałyby na schłodzonej szklance. Zmrożone szkło ma kluczowe znaczenie w przypadku drinków wstrząśniętych lub zmieszanych z lodem, a następnie przecedzonych przez barmańskie sitko. Taki zabieg pozwala utrzymać niższą temperaturę aż do ostatniej kropli.
Jeśli masz więcej czasu, szkło wstaw do zamrażarki na 30 minut, a później wypełnij przygotowanym koktajlem. Jest też wersja ekspresowa – do kieliszka lub szklanki wsyp kostki lodu i dopełnij zimną wodą. Odstaw na czas przygotowania drinka, po czym opróżnij. Gotowe! Szkło schłodzone i czeka na odpowiednią zawartość!
Karolina Mec
(fot. depositphotos)