Akademia
Odkryj wina kalifornijskie
Nie jest tajemnicą, że Kalifornia jest popularnym miejscem wśród miłośników wina. Z ponad 100 odmianami winorośli uprawianymi w całym stanie, ten rejon winiarski ma coś do zaoferowania każdemu.
Prawie 90% amerykańskich win jest produkowanych w Kalifornii. To czwarty co do wielkości okręg winiarski na świecie. Stanowi dwie trzecie zachodniego wybrzeża kraju i obejmuje prawie dziesięć stopni szerokości geograficznej. Z górami, dolinami, równinami i płaskowyżami topografia Kalifornii jest równie złożona jak jej klimat, oferując hodowcom winorośli oszałamiający wybór terroir.
Chociaż historia kalifornijskiego winiarstwa sięga co najmniej 200 lat, to tak naprawdę dopiero od kilku dekad wina z tej części świata cieszą się dużym uznaniem. Po raz pierwszy winorośl posadzono w XVIII wieku, kiedy to franciszkańscy misjonarze zaczęli budować osady wzdłuż wybrzeża od San Diego na północ do Sonoma.
Pierwszą winoroślą była przywieziona przez Hiszpanów odmiana mission – powstawało z niej mocne, słodkie wino, które przez dziesięciolecia definiowało kalifornijskie winiarstwo.
Wraz z falą imigrantów z Francji, Niemiec, Włoch i Węgier zaczęły pojawiać się nowe odmiany. Sadzenie winogron stanowiło połączenie ich europejskiego dziedzictwa z Nowym Światem.
Rozrastające się osady zmusiły hodowców winorośli do wędrówki poza ciepłe doliny, by zasadzić je na zboczach wzgórz. Mimo trudności w uprawie, chłodny klimat i ubogie gleby rodziły winogrona o ciemnym kolorze i intensywnym smaku, z których powstawały rustykalne wina.
W połowie XIX wieku Kalifornia produkowała miliony galonów wina rocznie i była największym producentem wina w Stanach Zjednoczonych. Jednak pierwsza połowa XX wieku przyniosła Stanom Zjednoczonym wojnę, prohibicję i Wielki Kryzys, co zniszczyło krajowe winiarstwo.
Ogromna zmiana nastąpiła dopiero w latach 70., kiedy to kalifornijscy liderzy przemysłu winiarskiego wrócili z pasją i nową energią, co było początkiem renesansu amerykańskiego wina. Branża nabrała rozpędu w 1976 r. – w Paryżu odbyła się wtedy francusko-kalifornijska degustacja w ciemno. Ku zaskoczeniu wszystkich, zwłaszcza Francuzów, dwie początkujące winnice z Doliny Napa zajęły pierwsze miejsce.
To wydarzenie odbiło się wielkim echem, a kalifornijskie wino w trybie ekspresowym zyskało globalny rozgłos. Przybywało wykwalifikowanych kalifornijskich winiarzy, z różnorodnymi gustami i inspiracjami, a to oznaczało szeroki wachlarz stylów win.
Najważniejsze rejony winiarskie w Kalifornii
Warunki uprawy winorośli w Kalifornii zależą od bliskości Oceanu Spokojnego. Powietrze oceaniczne zamienia się w mgłę, która po cyklu upalnych dni chłodzi ląd nocą, co wydłuża okres dojrzewania i zwiększa intensywność smaku winogron.
Prawie wszystkie znakomite regiony winiarskie Kalifornii znajdują się na obszarach, na które (przynajmniej w pewnym stopniu) ma wpływ powietrze Pacyfiku.
- North Cost (Północne Wybrzeże) – tu znajdują się 2 najlepsze regiony winiarskie Kalifornii: Napa i Sonoma. Najczęściej uprawianymi tam winogronami są cabernet sauvignon i chardonnay.
Hrabstwa Mendocino, Lake County i Napa Valley to również popularne regiony winiarskie w okolicy, produkujące bardzo dobre i nagradzane wina.
- Central Coast (Wybrzeże Środkowe) – rozciąga się wzdłuż wybrzeża od obszaru zatoki San Francisco na północy po hrabstwo Santa Barbara na południu. Znajdują się tu dużo mniejsze winnice niż na North Cost, które bardzo skupiają się na jakości, a nie ilości.
Region ten odnotował gwałtowny wzrost produkcji wina w ciągu ostatnich dwóch dekad i obecnie produkuje jedne z najmodniejszych win kalifornijskich. - South Coast (Południowo Wybrzeże) – obejmuje całe południe od Los Angeles aż do granicy z Meksykiem. To najcieplejsza apelacja Kalifornii. Winnice położone w pobliżu pięknych wybrzeży Pacyfiku oferują takie odmiany, jak chardonnay, shiraz, zinfandel i cabernet sauvignon.
W każdym z tych trzech regionów występują niewielkie różnice geograficzne, topograficzne i klimatyczne. Ze względu na podobieństwa związane z klimatem i rodzajem gleby, profil winorośli jest często porównywany do regionu Morza Śródziemnego.
Wiodące odmiany winorośli w Kalifornii
W całej Kalifornii można znaleźć ponad 100 odmian winorośli, ale tak naprawdę tylko kilka z nich cieszą się ogólnoświatową sławą.
Chardonnay
To najczęściej sadzona odmiana w całej Kalifornii. Zajmuje ponad 95 000 akrów samych winnic w Kalifornii i jest uprawiana we wszystkich trzech głównych podregionach winiarskich.
Kalifornijskie wino chardonnay zachowuje bardziej wyrafinowaną równowagę między słodyczą i kwasowością oraz charakteryzuje się pełniejszym ciałem niż jej europejscy „kuzyni”.
Chardonnay to białe wino o średniej lub pełnej treści, produkowane w dwóch różnych stylach, dębowym i niepalonym. Chardonnay z dębu mają dodatkowo kremowe, tostowe nuty. Niebeczkowane natomiast jest bardziej rześkie, cytrusowe i orzeźwiające.
- Dowiedz się więcej! Chardonnay – niesamowite wino o różnych obliczach
Sauvignon blanc
Obejmuje około 15 000 akrów kalifornijskich winnic. Daje wytrawne, łagodne wino z charakterystycznym ziołowym profilem. Zwykle jest rześkie z soczystymi nutami limonki, grejpfruta i melona.
Zdecydowana większość z nich pochodzi z Północnego i Środkowego Wybrzeża – niższe temperatury są niezbędne do produkcji wina o bardziej zaznaczonej kwasowości.
Pinot noir
Pinot noir to odwiecznym faworyt zarówno na amerykańskich, jak i międzynarodowych rynkach win.
To lekkie czerwone wino, ale jego smak będzie nieco się różnił w zależności od miejsca produkcji. W cieplejszych regionach pinot noir wydaje się być bogatsze, jak i pełniejsze, ukazując nuty ciemnych owoców. W chłodniejszych regionach powstaje lższe pinot noir z nutami kwiatowymi i akcentami czerwonych owoców.
Cabernet sauvignon
Największe skupiska winorośli cabernet sauvignon znajduje się w północnej Kalifornii, na peryferyjnych równinach doliny Sonoma, w górach Santa Cruz i w dolinie Napa. Powstaje z niego wino od średniego do pełnego, garbnikowego profilu.
Odważne smaki i mocny, pikantny finisz sprawiają, że kalifornijskie cabernet sauvignon doskonale pasuje do potraw z grilla.
Poza wspomnianymi odmianami na pewno warto zwrócić też uwagę na białe zinfandele – nie daj się jednak zwieść pozorom. Biały zinfandel jest w rzeczywistości różowy (i to w szerokiej gamie różu). Ich winorośle można znaleźć w trzech regionach winiarskich stanu. Mówi się, że są dla USA tym, czym rieslingi na Niemiec – biały zinfandel pomógł wypromować Kalifornię na winiarskiej mapie świata.
Warte zainteresowania są również odważne, owocowe i treściwe kalifornijskie merloty. To dobry wybór dla tych, którzy nie chcą czerwonego wina tak gęstego i ziołowego jak cabernet sauvignon. Szczególną uwagę powinny wzbudzić merloty produkowane w Dolinie Napa i San Joaquin.
Z kolei kalifornijskie syrah są wyraźnie bardziej owocowe niż ich przodkowie ze Starego Świata – ale nie są słodkie. Spodziewaj się cierpkich nut, które dopiero po chwili zmiękną w ustach. To wino warto wcześniej zdekantować.
Tomasz Lipiński