Akademia
Mrozić czy nie mrozić? Jak pić wódkę?
Wrzucenie butelki wódki do zamrażarki brzmi jak najlepszy pomysł na świecie. Oszroniona, lodowata, gotowa w każdej chwili do otwarcia. I ta oleista konsystencja… Znak, że dobrze zmrożona. Jak mawiają, rosół ma być gorący, a wódka zimna. Ale czy to prawda?
Zapewne większość z nas wychowała się w „tradycji” zimnej wódki. Jednak okazuje się, że eksperci grzmią i sugerują trzymać wódkę z daleka od zamrażarki. I zrobiło się nieco zamieszania. Pić ciepłą wódkę? Niektórym przez myśl to przejść nie może, a co dopiero przez gardło.
Wódka. Mrozić czy nie mrozić? Oto jest pytanie!
Na samym początku jednak trzeba zadać inne pytanie. Po co w ogóle pijesz wódkę? Jeżeli nie lubisz skomplikowanych smaków i wybierasz wódki z niższej półki, a celem jest szybkie i łatwe napicie się, w takim przypadku powinieneś włożyć ją do zamrażarki. Niska temperatura pomoże stłumić niektóre agresywne nuty tych napojów i zagłuszy wszelkie nieprzyjemności.
Jednak jeśli jesteś fanem wysokiej jakości wódki lub chciałbyś zacząć ten świat eksplorować, musisz omijać zamrażarkę szerokim łukiem. Pijąc dobre trunki, nigdy nie należy ich zmrażać, bo Twoja droga wódka prawdopodobnie zacznie smakować jak zimny zmywacz do paznokci. Jej złożoność i cały charakter zaczyna zanikać. Niska temperatura tuszuje i osłabia specyficzne aromaty i smaki. Zaraz, zaraz… Jakie smaki?
Czy wódka ma smak?
W przypadku wódek premium mamy do czynienia ze złożonymi i subtelnymi nutami. Są one tak samo wyrafinowane jak w przypadku każdego innego alkoholu wysokiej jakości, jak na przykład whisky. Niektóre będą pachnieć wanilią, inne będą bardziej kwiatowe lub owocowe. Wódka potrafi być bardzo bogata w aromaty i smaki, które jedynie czekają, by je odkryć. To nie tylko rozcieńczony spirytus, do którego lejesz sok pomarańczowy!
Spróbuj kilku marek premium, a będziesz w stanie poczuć różnicę. Poza tym, gdy płacisz już niemałe pieniądze za butelkę wódki, naprawdę chciałbyś od razu wrzucić ją do zamrażarki?
Odpowiednia temperatura do podania wódki oscyluje między 0ºC a 6ºC, choć warto zawsze zerknąć na etykietę na rekomendację producenta. W zależności od tego, jakich surowców użyto do produkcji wódki, niektóre mogą potrzebować trochę wyższej temperatury, by pokazać cały swój charakter. Na przykład wódki jednorodne poddane jednokrotnej destylacji najlepiej serwować w temperaturze pokojowej. Te, które mogą potrzebować niższej temperatury, wystarczy podać z kostką lodu – smak i aromat będą się ujawniały powoli.
Wkładanie wódki do zamrażarki jest jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi. Utrzymywanie wódki w tak niskich temperaturach tłumi wszelki smak, ukrywając te bardziej wyrafinowane nuty. Z drugiej strony, jeśli pijesz tanią, niskiej jakości wódkę (absolutnie nie masz się czego wstydzić), przechowywanie jej w zamrażarce zatuszuje jej na ogół agresywny smak, więc tu nie musisz mieć dylematu.
Tomasz Lipiński
(fot. depositphotos)
Człowiek całe życie się uczy i głupi umiera, dzięki, za cenną wiedzę! 🙂
Do usług 😉