Afrodyzjaki

  • maca - silny afrodyzjak na libido
2023-08-24

Korzeń maca – naturalny składnik, który wzmacnia libido

Maca – to słodkie warzywo korzeniowe nazywane jest również peruwiańską Viagrą. Przypisuje mu się właściwości pobudzające libido, wzmacniające erekcję i poprawiające męską płodność. Czym korzeń maca zasłużył sobie na taką reputację?

Maca rośnie głównie w górach środkowego Peru i jest spokrewniona m.in. z brokułem, kalafiorem, jarmużem i kapustą. To korzeń andyjski, który wyglądem przypomina rzodkiewkę lub rzepę, ale smakuje bardziej jak ziemniak. Popularność jednak zdobył nie za smak, a za rzekomą zdolność do podnoszenia libido.

Maca w Ameryce Południowej jest znana od ponad 2000 lat – przypisuje się jej moc dostarczania energii, jasności umysłu oraz zwiększania popędu seksualnego.

W Peru maca jest tradycyjnie dodawania do jedzenia i spożywana jako herbata. Poza Ameryką Południową najczęściej kupuje się ją w formie proszku lub kapsułek. Niezależnie od tego, jak spożywasz tą wyjątkowa roślinę, Twoje życie seksualne może na tym skorzystać.

Maca - silny afrodyzjak, który wzmacnia libido.

3 rodzaje peruwiańskiej macy (fot. depositphotos).

Czy korzeń maca naprawdę działa na libido?

Maca to roślina, o której krąży wiele anegdotycznych informacji. Opowieści o jej przydatności przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dziś naukowcy są w stanie sprawdzić, w jaki sposób może pomóc mężczyznom i kobietom z niskim libido.

Niektóre eksperymenty sugerują, że maca może poprawić jakość nasienia, złagodzić objawy menopauzy i zmniejszyć przerost prostaty. Inne badania sugerują, że może również zwiększyć libido i poprawić wytrzymałość podczas stosunku.

W jednym z eksperymentów wzięli udział mężczyźni w wieku 21-56 lat – przyjmowali on macę w jednej z dwóch dawek: 1500 mg lub 3000 mg albo placebo przez osiem tygodni. Po tym czasie naukowcy doszli do wniosku, że maca zwiększyła popęd seksualny u wszystkich ochotników. Co więcej, uczestnicy badania na ogół dobrze ją tolerowali i nie doświadczyli skutków ubocznych.

Maca - silny afrodyzjak, który wzmacnia libido.

Badania potwierdziły, że maca zwiększa popęd seksualny i poprawia wytrzymałość podczas seksu (fot. depositphotos).

Niektórzy uważają twierdzenie, że maca jest wysoce skutecznym afrodyzjakiem, za mocno przesadzone. Jednak najmocniejszym dowodem, który przemawia za siłą tej rośliny, jest fakt, że spożywana regularnie może zwiększać liczbę plemników i poprawiać płodność u niektórych mężczyzn.

Wielu lekarzy potwierdza, że maca przywraca równowagę hormonalną i związany z nią popęd seksualny. Pytanie zatem nie powinno brzmieć, czy to działa, ale jak to działa?

Kawa z afrodyzjakami

Kawa z korzeniem maca.

Dlaczego maca jest afrodyzjakiem?

Zwiększenie libido to jedna z najbardziej znanych właściwości korzenia macy. Niektórzy badacze uważają, że za właściwości afrodyzjakalne odpowiadają zawarte w nim substancje bioaktywne, takie jak prostaglandyny, sterole i aromatyczne izotiocyjaniany.

Dodatkowo maca, podobnie jak inne warzywa skrobiowe, zawiera dużo białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika pokarmowego. Jest również bogatym źródłem żelaza, magnezu, selenu, cynku, jodu i wapnia. Wszystkie te składniki zostały powiązane ze zdrowym popędem seksualnym.

Maca - silny afrodyzjak, który wzmacnia libido.

Peruwiańczycy dodają macę do jedzenia oraz herbaty (fot. depositphotos).

Maca wspiera też prawidłową produkcję hormonu luteinizującego, który odgrywa dużą rolę w utrzymaniu libido na dobrym poziomie, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

Maca jest również składnikiem adaptogennym. Teoria głosi, że adaptogeny, ponieważ wspierają zdrowie nadnerczy, zapewniają dalsze korzyści dla hormonów płciowych, zmniejszając poziom stresu i poprawiając nastrój. Są one od dawna stosowane w ajurwedzie i tradycyjnej medycynie chińskiej, a obecnie przeżywają renesans w pozostałych częściach świata.

Nie jest tajemnicą, że w okresach stresu, zmęczenia lub zmian hormonalnych, nasze libido spada. Maca zmniejsza uczucie lęku, dodaje energii i pomaga zwiększyć popęd seksualny.

Maca - silny afrodyzjak, który wzmacnia libido.

Maca najczęściej występuje w formie proszku lub pigułek (fot. depositphotos).

Maca jest produktem naturalnym, ale wciąż musimy się wiele dowiedzieć na temat działania tej rośliny. Istnieją jednak uzasadnione dowody naukowe sugerujące jej skuteczność. Mimo wszystko przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów na bazie macy lepiej skonsultować się z lekarzem 😉

Zuza Milewska

(fot. depositphotos)
KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.