Strefa luksusu

  • Kopi Luwak
2023-11-17

Kopi luwak – blaski i cienie najdroższej kawy na świecie

Na świecie jest naprawdę wiele dziwacznych i zabawnych przysmaków, których ludzie łakną, ale zdecydowanie niewiele jest tak osobliwych, interesujących i niezwykłych jak kopi luwak. Kawa produkowana z odchodów cywety – kotokształtnego ssaka przypominającego szopa pracza – zdobyła sławę i uznanie, stając się najdroższą kawą na świecie. Czy nie brzmi to… cudacznie?

Kopi luwak ma dość ciekawą historię – powstała w okolicach XVIII wieku w Indonezji i na początku była produkowana na bardzo małą skalę. Indonezja była wówczas kolonią holenderską, która eksportowała ziarna kawy głównie do Europy. Na plantacjach panowały dość restrykcyjne przepisy – pracujący tam niewolnicy nie mogli między innymi używać zebranych ziaren do parzenia własnej kawy.

Miejscowi jednak, których kultura picia kawy sięgała setki lat wstecz, zanim przybyli Holendrzy, wiedzieli, jak ten zakaz obejść i poprosili o zgodę na parzenie kawy z ziaren pochodzących z… kociej kupy. Chyba możemy sobie wyobrazić miny Holendrów 🙂 Choć na początku byli oni, delikatnie mówiąc, zniesmaczeni tym absurdalnym pomysłem, to oszołomienie szybko zmieniło się w zdumienie, gdy po raz pierwszy poczuli zapach świeżo palonej kawy. Odkryli, że w rzeczywistości jest ona też znacznie lepsza niż zwykła kawa – bardziej aromatyczna, gładsza i delikatniejsza.

Kopi Luwak

Tradycyjne prażenie ziaren kawy (fot. Aleksandar Pasaric/Pexels).

Jak powstaje kopi luwak?

Wielkiej filozofii tu nie ma – w nocy cywety (zwane też luwakami) odwiedzają plantacje kawy i objadają się dojrzałymi owocami kawowca, zostawiając po sobie liczne ślady w postaci odchodów. Rano plantatorzy przeczesują teren, zbierając je ręcznie. Po oczyszczeniu oraz wysuszeniu ziarna są wypalane i w zasadzie już gotowe do mielenia oraz zaparzania.

Dlaczego uważa się, że dzika kopi luwak jest o wiele lepsza od normalnej kawy?

Okazuje się, że dzikie luwaki są wielkimi koneserami kawy – dzięki swoim wyostrzonym zmysłom znajdują najwyższej jakości owoce i tylko takimi się żywią. Nie są one ani przejrzałe, ani zbyt młode – idealnie soczyste! Można powiedzieć, że już na samym początku dokonywana jest surowa selekcja, której nie jest w stanie przeprowadzić człowiek. Następnie ziarna przechodzą zmiany chemiczne w układzie pokarmowym cywety. Kwasy żołądkowe przenikają do ziaren kawy, łagodząc ich smak. Ponieważ trawienie trwa do 2 dni, ziarna też zaczynają kiełkować, czyli przechodzą coś na kształt procesu słodowania, który sprawia, że stają się one nieco słodsze.

Kopi Luwak

Kopi luwak. Wydalone przez cywetę ziarna kawy.

W rezultacie otrzymujemy gładką kawę o wyjątkowym smaku, z mniejszą goryczą niż większość naparów i bardzo przyjemnym aromacie. Z naukowego punktu widzenia kopi luwak jest chemicznie trochę inna.

Dlaczego kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie?

Kawa jest bardzo popularna na całym globie – rocznie uprawia się i sprzedaje ok. 900 ml ton. Dla porównania dzikiej kopi luwak produkuje się 250-500 kg każdego roku, więc dostęp do niej jest niezwykle ograniczony. Ze względu na rzadkość i pracochłonność jej wytworzenia, kopi luwak może z powodzeniem kosztować 500-800 dolarów za 500 g. Cena 1 filiżanka kawy więc sięga nawet 430-500 zł.

Ciemna strona mocy, czyli nie wszystko złoto, co się świeci

Rosnące zainteresowanie kopi luwak wpłynęło na to, że zaczęły powstawać farmy cywet, co zdecydowanie zwiększyło podaż na tę wyjątkową kawę. Złapane i przetrzymywanie w klatkach zwierzęta zdecydowanie usprawniają produkcję i przyciągają turystów z całego świata, ale taki stan rzeczy nasuwa też mnóstwo wątpliwości natury etycznej.

Kopi Luwak

Wielu zwolenników kopi luwak twierdzi, że jest ona duża smaczniejsza od tradycyjnej kawy (fot. burst/Pexels).

Hodowane luwaki często przetrzymywane są w opłakanych warunkach, w przesiąkniętych moczem przymałych drucianych klatkach. Ponadto, by uzyskać więcej ziaren, karmi je się wyłącznie owocami kawowca (różnej, zazwyczaj kiepskiej jakości), więc bez zróżnicowanej diety zwierzęta często chorują lub są zbyt pobudzone kofeiną. Tak więc jedna z najdroższych kaw na świecie stała się jedną z najbardziej nieetycznych.

Jak znaleźć wysokiej jakości kopi luwak?

Niestety niewiele jest miejsc na świecie, gdzie produkuje się dziką kopi luwak. Większość z nich znajduje się w Indonezji – kraj też ma specjalny program certyfikacji, który daje gwarancję, że kawa pochodzi ze sprawdzonego źródła, czyli od zwierząt żyjących na wolności. Jeśli miejscem produkcji są inne kraje, szczególnie Wietnam, Filipiny i Chiny, pewne jest, że kopi luwak została zrobiona na farmie, gdzie luwaki przetrzymywane są w klatkach. Z tego właśnie powodu najistotniejszą kwestią jest sprawdzanie pochodzenia kawy. Jeśli chcesz cieszyć się luksusem, wybieraj mądrze, bardzo mądrze.

Kopi Luwak

Zanim kupimy kawę, zawsze należy sprawdzić jej źródło (fot. Olof Nyman/Pexels).

Czy smak jest wart ceny?

Miłośników kopi luwak nie brakuje. Twierdzą oni, że jest to kawa jedyna w swoim rodzaju – delikatna, wyjątkowo aromatyczna i smaczniejsza. Dzięki działaniu kwasów trawiennych ma być pozbawiona goryczy i kwasowości oraz mieć słodki, czekoladowo-karmelowy smak. Dla innych jej profil smakowy będzie się wahał się od „meh” – nic specjalnego – po obrzydliwy i nie będzie niczym innym niż zwykłą obsesją na punkcie modnych, nowatorskich produktów.

Niepowtarzalny smak luksusu czy zwykły biznes oparty na mitomanii? To trzeba ocenić samemu. My fanami nie jesteśmy, ale co człowiek, to inny obyczaj. Pamiętaj tylko, by zawsze weryfikować źródło – za każdym razem trzeba być świadomym konsumentem, nawet jeśli chodzi o luksus.

Karolina Mec





Tagi obyczaje




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.