Akademia

  • Jak kupić dobrą kawę?
2023-12-08

Jak kupić dobrą kawę? Poradnik hedonisty

Nie od dziś wiadomo, że filiżanka aromatycznej dobrej kawy jest na wagę złota. Niezależnie od tego, czy kupujesz kawę w sklepie spożywczym, kawiarni, czy bezpośrednio z palarni, musisz wiedzieć, czego dokładnie oczekiwać, by cieszyć się najlepszym smakiem.

Pijąc kawę, szukamy gładkości i złożoności, bez nieprzyjemnych posmaków. Pożądana jest także odrobina kwaśności i goryczy. Ziarna nie powinny być niedopalone lub zbyt zwęglone. W ostatnich latach gusta osób pijących kawę stały się bardziej wybredne, którzy to oczekują od niej więcej smaku.

Jak kupić dobrą kawę?

Pijąc kawę, szukamy gładkości, złożoności oraz najlepszego smaku (fot. depositphotos).

To prawda, kawa to kwestia gustu, jednak jest kilka wskazówek, których należy przestrzegać, jeśli chcesz wydobyć z niej to, co najlepsze. Sprawdź, jak wybrać dobrą kawę godną prawdziwego hedonisty!

Kawa mielona czy w ziarnach – co wybrać?

W chwili mielenia ziaren uwalnia się cały aromat i oleje, które nadają kawie smak. Jednak już po krótkim czasie wszystko, co najlepsze, zaczyna ulatywać i tracić jakość. Oznacza to, że kawa mielona traci smak, gdy leży w opakowaniu w sklepie spożywczym przez tygodnie, miesiące, a nawet lata.

Już po 20 minutach od mielenia następuje wyraźna zmiana smaku spowodowana utlenianiem się kawy. Mając to na uwadze, pomyśl o tym, co dzieje się z całą tą mieloną kawą na półkach supermarketów!

Jak kupić dobrą kawę?

Kawa mielona traci smak, gdy długo leży w opakowaniu (fot. depositphotos).

Przejście z kawy mielonej na ziarna nada Twojej filiżance więcej smaku i aromatu. Jednak i tutaj warto pamiętać o kilku rzeczach. Nie powinieneś kupować ziaren kawy na wagę z dużych otwartych worków/beczek – z pewnością zostały wystawione na działanie światła i tlenu, co pozbawia je największych walorów. Wybierz za to kawę w mniejszym, szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Teraz, gdy już wiesz, jaka jest przewaga kawy ziarnistej nad mieloną, możesz zwrócić uwagę na bardziej szczegółowe kwestie, np. na to, jak kawa jest  palona.

Kawa. 5 powodów, dla których ją tak kochamy!

Stopnie palenia kawy – cała tajemnica smaku

To, jak długo ziarna były opiekane, wpływa na nasze wrażenia smakowe. Warto wybrać dla siebie taką kawę, która będzie całkowicie odpowiadać naszym preferencjom i raczej nie warto tu iść na kompromisy. W końcu chodzi tutaj o naszą chwilę czystej przyjemności.

  • Light Roast – w wyniku lekkiego palenia ziarna są jasnobrązowe i mają bardziej kwaśny smak;
  • Medium Roast – kawa średnio palona, ziarna mogą mieć wyraźną kwasowość, ale wciąż wyraźnie wyczuwalne są specyficzne aromaty danej odmiany kawy (np. kwiatowe, owocowe, warzywne, jagodowe itp.) ;
  • Dark Roast – ziarna są długo palone, co przekłada się na ich ciemny kolor. Kawa ma dodatkowe nuty orzechów, czekolady, przypraw do pieczenia;
  • Darker Roasts – najdłużej palone ziarna, mają oleistą błyszczącą powierzchnię i ciemny kolor. W tych wypieczonych ziarnach kryje się dobra kwasowość i intensywne aromaty.
Jak kupić dobrą kawę?

Długość palenia ziaren wpływa na smak kawy (fot. depositphotos).

Arabika vs. Robusta – która kawa lepsza?

Istnieje ponad 100 gatunków kawy, jednak to Arabika i Robusta cieszą się największą popularnością i są najpowszechniej dostępne.

Arabika stanowi 75% całkowitej światowej produkcji kawy. Krzewy Arabiki są bardziej wymagające w uprawie, ale z jej ziaren powstaje bardzo łagodna kawa, bez goryczki, z delikatną nutą kwasowości. Zawiera w sobie stosunkowo mało kofeiny, maksymalnie 1,7%.

Z kolei Robusta uprawiana jest już w niższych partiach gór, jest o wiele bardziej wytrzymała na trudne warunki klimatyczne niż Arabika. Daje jednak bardziej gorzką i nieco ostrzejszą w smaku kawę. Często zarzuca się, że brak jej złożoności oraz wyrafinowania. Zawiera też więcej kofeiny – od 2 nawet do 4%.

Jak kupić dobrą kawę?

Z ziaren Arabiki powstaje bardzo łagodna kawa z delikatną nutą kwasowości (fot. depositphotos).

Ogólnie przyjmuje się, że Arabika jest szlachetniejszą odmianą, ale wszystko zależy od naszych preferencji. Często pije się mieszanki Arabiki i Robusty w różnych proporcjach. Przykładowo, we Włoszech im dalej na południe, tym zawartość Robusty w mieszance jest większa (nawet dochodzi do 50%).

Zwróć uwagę na datę palenia kawy

Znakomite palarnie kawy zawsze dbają o to, aby dostarczyć konsumentowi jak najwięcej informacji o gospodarstwach, regionach i miejscach uprawy kawy. Jeśli brakuje ich na opakowaniu, być może kawa wcale nie jest aż tak wspaniała. Transparentność jest niezwykle istotna.

Natomiast najważniejsza informacja, której szukasz, to data palenia kawy. Idealnie wybrać ziarna, które były palone maksymalnie 3 tygodnie temu. Kawa to wyjątkowo nietrwały produkt spożywczy, zmienia skład chemiczny pod wpływem tlenu, wilgoci i ciepła. W tym procesie starzeje się i staje się nieświeża.

Jak kupić dobrą kawę?

Najważniejsza informacja na opakowaniu to data palenia kawy (fot. depositphotos).

Nie możesz znaleźć daty palenia? Prawdopodobnie producent nie chce, żeby wiedział, kiedy ziarna zostały wypalone. Większość kawy sprzedawanej w supermarketach nie ma tej informacji na opakowaniu, ponieważ ziarna czasami palono na kilka tygodni przed zapakowaniem, wysyłką i wylądowaniem na półce.

Jeśli kawa była palona ponad 3 tygodnie temu, jest mało prawdopodobne, że będziesz cieszyć się pełnym smakiem i aromatem kawy.

Region produkcji kawy – czy warto wziąć pod uwagę?

Kawa uprawiana jest w tropikach na całym świecie. Ze względu na panujące tam warunki powstaje szeroka gama kaw o niepowtarzalnych smakach i aromatach. Oczywiście najwięksi koneserzy kawy mają tendencję do faworyzowania jednego regionu kosztem drugiego.

Tylko w 80 krajach na świecie warunki klimatyczne odpowiadają potrzebom drzew kawowych, jedynak jedynie 50 z nich jest w stanie produkować kawę na skalę przemysłową.

Jak kupić dobrą kawę?

Kolumbia słynie z wielkich plantacji kawy (fot. depositphotos).

Największym producentem kawy jest Brazylia, a za nią plasują się Wietnam, Indonezja i Kolumbia. Wśród regionów słynących z bardzo dobrej kawy wymienia się również Jamajkę, Costa Ricę, Gwatemalę, Etiopię, Kenię, a nawet Madagaskar. Warto o tym pamiętać na zakupach.

Gdzie kupować kawę?

Jeśli robisz zakupy w lokalnym markecie i nie możesz znaleźć daty palenia na opakowaniu, a szukasz naprawdę dobrej i wyjątkowej kawy, musisz spasować. Zamiast tego poszukaj w pobliżu palarni lub sklepu specjalistycznego z kawą. Sprawdź również oferty sklepów on-line specjalizujących się w kawie właśnie. Część z nich gwarantuje świeżą kawę najwyższej jakości

Porozmawiaj też z pracownikami palarni/obsługą sklepu i dowiedz się więcej o swoich ziarnach (np. w jakim są wieku, jak były przechowywane, uprawiane itp.) Im więcej wiesz, tym bardziej świadomych wyborów dokonasz.

Jak kupić dobrą kawę?

Kawę najlepiej kupować w sklepach specjalistycznych (fot. depositphotos).

Jak przechowywać kawę?

Przechowuj ziarna w temperaturze pokojowej z dala od bezpośredniego światła słonecznego, w zamkniętym opakowaniu, najlepiej tym samym, w którym je kupiłeś.

Jednak przechowywanie kawy w lodówce, a nawet zamrażarce wcale nie musi być złe, ale trzeba to robić umiejętnie. Kawa jest higroskopijna, co oznacza, że pochłania wilgoć z otoczenia. Niektóre torebki z kawą, szczególnie te papierowe, stanowią bardzo słabą barierę przed wilgocią i zapachami.

Jak kupić dobrą kawę?

Kawę należy przechowywać w szczelnym opakowaniu z dala od bezpośredniego światła słonecznego (fot. depositphotos).

Kawa więc powinna być cały czas w szczelnie zamykanym opakowaniu, który nie przepuszcza wilgoci. Dobrym pomysłem jest podzielenie jej na porcje i próżniowe zapakowanie.

Kiedy będziesz gotowy do zaparzenia, zaleca się wyciągnięcie torebki z lodówki/zamrażarki i pozostawienie jej do osiągnięcia temperatury pokojowej przed otwarciem i zaparzeniem kawy.

Jak kupić dobrą kawę? Oto krótkie podsumowanie. Zamiast kupować kawę w supermarkecie, zajrzyj do lokalnych palarni lub kawiarni. Jeśli szukasz najlepszej jakości i smaku, skup się na dacie wypalenia, stopniu palenia ziaren i przejrzystości pochodzenia, a nie informacji „najlepiej spożyć do”.

Tomasz Lipiński

(fot. depositphotos)





Tagi obyczaje




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.