Inspiracje

  • Food plating – sztuka serwowania jedzenia
2024-01-05

Food plating – sztuka serwowania jedzenia

Food plating to sztuka prezentacji jedzenia na talerzu, która nie tylko poprawia walory estetyczne, ale i nasze doznania. To tutaj umiejętności kulinarne spotykają się z kreatywnością, zmieniając danie w wizualną ucztę. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, bo pobudza nie tylko kubki smakowe, ale i wyobraźnię.

To, w jaki sposób prezentuje się jedzenie na talerzu, może zmienić posiłek w arcydzieło oraz odzwierciedlić wyjątkowy styl. Dzisiaj profesjonalni kucharze muszą nie tylko wyśmienicie gotować, szukając perfekcji i harmonii smaku w jedzeniu, ale także dobrze je prezentować. Tylko połączenie tych dwóch elementów jest w stanie zachwycić najbardziej wymagających smakoszy.

Food plating – sztuka serwowania jedzenia

Food plating to sztuka prezentacji jedzenia na talerzu.

Food plating. Trzy najważniejsze elementy

Artyści wybierają kolory i tekstury, aby stworzyć piękną wizualnie sztukę. Kompozytor tak układa nuty i dobiera instrumenty, by skomponować wpadający w ucho utwór muzyczny. Z kolei szefowie kuchni i entuzjaści gotowania używają składników, kolorów i technik dekoracji, aby stworzyć atrakcyjne danie. Na tym właśnie polega magia food platingu. Nie chodzi tylko o jedzenie, ale o stworzenie całościowego doświadczenia, które zachwyci wszystkie zmysły.

Food plating – sztuka serwowania jedzenia

W food platingu chodzi o stworzenie całościowego doświadczenia, które zachwyci wszystkie zmysły.

Gdy mówimy o kulinarnej sztuce prezentacji, musimy wziąć pod uwagę trzy główne elementy – talerz (o czym przypomina sama nazwa plating), sposób ułożenia jedzenia i jego dekoracja.

  1. Talerze

Aby dobrać odpowiednie naczynia do naszego dania, warto zwrócić uwagę na kolor. Większość szefów kuchni woli białe talerze, bo stanowią dyskretne tło do wyeksponowania podawanego dania. Pięknie na nich prezentują się czerwień, zieleń czy pomarańcze. Niektórzy wybierają tłoczone lub teksturowane białe talerze, aby dodać charakteru potrawie.

Z kolei na ciemnych talerzach najlepiej prezentują się jasne odcienie, szczególnie biele i żółcie. Czarne tło dodaje im wyrazistości i soczystości. Wzorzyste talerze są rzadko używane.

Food plating – sztuka serwowania jedzenia

Dobranie odpowiednich talerzy to istotny element food platingu.

  1. Sposób ułożenia jedzenia

Dobrą zasadą przy nakładaniu jedzenia jest rozpoczynanie od środka talerza i kierowanie się na zewnątrz. Jeśli danie ma zrobić wrażenie, na talerzu nie powinno się znajdować zbyt wiele. Najważniejszy jest umiar. Skromność pozwala podkreślić walory smakowe produktów. Na talerzu lepiej położyć 1 kawałek dobrego mięsa i maksymalnie dwa dodatki – im więcej składników, tym większa szansa, że zgubimy wiodący smak i „główny aktor” na talerzu straci dużo charyzmy.

Food plating – sztuka serwowania jedzenia

Głównym trendem w food platingu jest umiar i minimalizm.

Prosta elegancja najlepiej sprawdza się w przypadku food platingu, choć nie może i tutaj zabraknąć kreatywności, która nie zawsze musi oznaczać skomplikowane projekty. Pamiętaj, że wszystkie składniki dania powinny być starannie ułożone. Jeśli chcesz wzbudzić zainteresowanie, upewnij się, że jedzenie po prostu nie leży płasko na talerzu. Choć celem nie jest wzniesienie wysokich piramid np. z ryżu, to warto przemyśleć konstrukcję.

Jeśli masz duszę estety, o food platingu możesz pomyśleć jak o malowaniu obrazu. Niech najpierw w Twojej wyobraźni zrodzi się idea, a później przenieś ją na… talerz 🙂

  1. Dekoracja jedzenia

W zasadzie dziś nie mówi się o dekorowaniu potraw. Zamiast tego szefowie kuchni po prostu składają danie, w którym wszystkie składniki dobrze się ze sobą komponują i tworzą harmonijną całość – zarówno smakowo, jak i wizualnie.

Do lamusa już dawno odeszły rozetki majonezu czy różyczki z rzodkiewki. To wykończenie dania powinno też być minimalne. Listki, zioła, suszki, kwiaty, cząstki owoców – im więcej „ozdobników”, tym bardziej odwracają naszą uwagę od głównego bohatera na talerzu.

Food plating – sztuka serwowania jedzenia

Dziś nie mówi się o dekorowaniu, a o składaniu potrawy.

Wybierając dodatki, warto zwrócić uwagę na sezonowość produktów, ich jakość, a nawet kolor, by dobrze komponowały się pozostałymi składniami. Oczywiście wszystko, co znajduje się na talerzu, łącznie z dekoracyjnymi dodatkami, musi być jadalne.

Zuza Milewska

(fot. depositphotos)





Tagi obyczaje




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.