Akademia
Drinki z whisky. Z czym najlepiej mieszać whisky?
Któż nie zna klasycznego połączenia whisky z colą? Nawet drink składający się z Jacka Danielsa oraz coli doczekał się swojej oficjalnej nazwy i został ochrzczony jako Lemmy na cześć muzyka zespołu Motörhead, który miał wyjątkową słabość do tego duetu.
Niektórzy koneserzy whisky z wielkim dystansem patrzą na wszelakie pomysły mieszania jej w drinkach, nie tylko z colą. Jednak łączenie whisky z innymi składnikami może pomóc wydobyć jej słodki, pikantny lub dymny profil.
Whisky znana jest ze swojej głębi smaku i zawsze można się nią delektować w czystej postaci lub z kostką lodu. Jednak w połączeniu z innymi składnikami jej bogactwo i wszechstronność naprawdę wychodzą na jaw.
Sprawdź, co można dodać do whisky oprócz coli. Przedstawiamy 6 najlepszych składników, które świetnie pasują do królowej alkoholi.
Woda gazowana
Nie ma chyba łatwiejszego drinka niż whisky na lodzie dopełniona wodą gazowaną z plasterkiem pomarańczy, limonki lub nawet grejpfruta. Lekka goryczka ze skórki cytrusów może podkreślić smak whisky.
Dodatek orzeźwiających bąbelków wody najlepiej sprawdza się w przypadku whisky o odważnym smaku.
Piwo imbirowe
Imbir jest idealnym dopełnieniem whisky, ponieważ jego złożoność smaków waha się od słodkiego do ostrego, a nawet ziemistego, w zależności od ilości.
Prosta whisky i piwo imbirowe to klasyczne połączenie dla początkujących. Jeśli chcesz więcej charakteru, użyj po prostu mocno torfowej whisky. Jeśli zależy Ci na słodyczy, sięgnij po bourbon.
W każdej konfiguracji piwo imbirowe i whisky stworzą bardzo smaczny duet. Proporcje? Zależą tylko od Ciebie!
Wermut
Technicznie rzecz biorąc, mówimy o wermucie słodkim, ale w większości przypadków sprawdzi się również wytrawny. Jednak dodanie słodkiego wermutu do whisky to szybki sposób na schludne wykończenie koktajlu.
Podobnie jak whisky, wermut jest głęboko złożony i aromatyczny. Słodki wermut oferuje nuty wanilii, pomarańczy i goździków – wprost błyszczy w koktajlach, takich jak Boulevardier i Manhattan, ale i również dobrze komponuje się z whisky żytnią. Jej pikantność świetnie uzupełnia słodycz dobrego wermutu.
W zestawieniu ze słodkim wermutem dobrze sprawdza się też szkocki blend.
Wytrawny wermut ma ziołowo-kwiatowy charakter, który bardziej pasuje do drinków, które w przepisie poza whisky mają Campari i/lub kilka kropli bittersa.
Cytrusy
Cytryna, pomarańcza, grejpfrut, limonka – te owoce świetnie komponują się z whisky.
Najczęściej sięga się po sok z cytryny lub limonki, by tworzyć koktajle typu Sour – polecamy New York Sour i Whisky Figa Sour. Ten niepozorny dodatek może rozbroić alkoholowość whisky.
Wiele drinków nie byłoby kompletnych bez plasterka cytryny lub pomarańczy, których olejki eteryczne doskonale łączą się z nutami przypraw korzennych niektórych whisky.
Podobnie jest w przypadku soku z grejpfruta. Cierpki cytrus pięknie równoważy się z pikantnym alkoholem.
Cydr jabłkowy
Razem z whisky to świetny napój na jesień – zarówno na ciepło, jak i na zimno. Można dodać do niego odrobinę wanilii, miodu lub cynamonu, aby jeszcze bardziej wzmocnić jesienne smaki.
Jeśli chcemy uzyskać przyjemny efekt musowania, warto dodać piwo imbirowe lub wodę gazowaną.
Bittersy
Nadają smak, aromat i równowagę wielu koktajlom z whisky. Są tym, czym sól i pieprz w naszej kuchni. W miksach z whisky bittersy pomagają regulować słodycz i kwasowość.
Gorzkie, ziołowe smaki bittersów są naturalnym uzupełnieniem whisky. Wystarczy dodać 2-3 krople tego wyjątkowego składnika, a whisky nie będzie smakować już tak samo. To właśnie bitters odpowiada za wyjątkowość Old Fashioned.
Oczywiście niektóre dodatki mogą bardziej pasować do bourbonu niż przykładowo do whisky żytniej. Warto więc poeksperymentować i wybrać takie połączenie, które Tobie będą smakować najlepiej.
Tomasz Lipiński
(fot. depositphotos)