Akademia
Do ostatniej kropli! Jak wykorzystać piwo w kuchni?
Zostało Ci po imprezie kilka butelek lub puszek piwa, które tylko przekładasz z miejsca na miejsca? Zalegają w kącie szafki lub z tyłu lodówki, czekając na dzień, w którym ponownie zostaną otwarte. Ale ta chwila może nigdy nie nadejść. Wylać? Nie! Możesz je wykorzystać w kuchni!
Piwo doskonale zastępuje wino w kuchni
Przygotowując sosy, najczęściej myślimy o winie, które pięknie aromatyzuje i dodaje smaku. Gdy zastąpisz je piwem, otrzymasz podobne, ale nieco bardziej stonowane nuty kwaskowe. Piwo nadaje potrawom chmielowy i słodowy smak.
W zależności od stylu piwa, jaki wybierzesz, możesz uzyskać zupełnie różny efekt, dostosowany do Twoich preferencji. Spróbuj lagera, aby powstał lżejszy sos na wzór tego z białego wina. W takich daniach, jak risotto, jasne piwo dodaje bardziej orzechowych i ziemistych smaków.
Jeśli wolisz mocniejsze, bardziej wyraziste smaki, użyj stouta.
Gotowanie z piwem idealnie nadaje się na jesienno-zimowe miesiące – można nim zastąpić część bulionu w gulaszach mięsnych. To idealny alkohol do przyrządzenia m.in. zupy serowej.

Aromatyczna i rozgrzewająca zupa serowa (fot. depositphotos).
Piwo świetnie nadaje się do duszenia i marynowania mięs oraz owoców morza
Owoce morza świetnie komponują się z lekkim smakiem piwa typu lager. Spróbuj poddusić na nim krewetki lub małże. Niebo w gębie!
Piwo dodaje też aromatycznych nut, a kwasowość sprawia, że duszone w nim mięso będzie miękkie i delikatne.
Następnym razem, gdy będziesz robić marynatę, spróbuj dodać trochę piwa! Podobnie jak inne alkohole zawiera enzymy, które mogą pomóc zmiękczyć mięso.
Sprawdź też! Dlaczego warto marynować mięso w alkoholu?

Małże duszone w piwie (fot. depositphotos).
Piwo to idealny składnik ciast
Oprócz dodatkowego smaku, piwo dodaje wilgoci i może skrócić czas wyrastania ciasta drożdżowego. A ponieważ alkohol hamuje powstawanie glutenu, pieczenie z piwem daje delikatny miąższ. Bąbelki w piwie natomiast sprawiają, że wypieki będą lekkie i puszyste.
Piwo można wykorzystać do przygotowania domowego chleba, ciasta na pizzę oraz brownie. Jednak musisz wziąć pod uwagę smak, dodając piwo jako środek spulchniający.

Czekoladowe ciasto na ciemnym piwie (fot. depositphotos).
Zrób z piwa kostki lodu do gotowania
Piwo zamrożone nie nadaje się do picia, ale świetnie sprawdzi się do gotowania. Jeśli więc w danej chwili nie masz ochoty dokończyć butelki piwa, ani od razu biec do kuchni, przelej piwo do pojemnika na kostki lodu i włóż do zamrażarki.
Piwo straci swoje nasycenie dwutlenkiem węgla po zamrożeniu, więc nie będzie już się nadawać do przygotowania ciasta, ale z pewnością możesz wrzucić kilka zamrożonych kostek na patelnię, aby zrobić pyszny sos lub poddusić w piwie mięso.
Dzięki zamrażarce pełnej kostek piwa i arsenałowi przepisów pod ręką, będziesz przygotowany, aby w każdej chwili wykorzystać smak tego wyjątkowego alkoholu.
Sprawdź nasze przepisy na piwie!

Piwo to świetny składnik wielu potraw i deserów (fot. depositphotos).
Zuza Milewska
(fot. depositphotos)