Akademia

  • Gotowania z piwem
2024-01-19

Do ostatniej kropli! Jak wykorzystać piwo w kuchni?

Zostało Ci po imprezie kilka butelek lub puszek piwa, które tylko przekładasz z miejsca na miejsca? Zalegają w kącie szafki lub z tyłu lodówki, czekając na dzień, w którym ponownie zostaną otwarte. Ale ta chwila może nigdy nie nadejść. Wylać? Nie! Możesz je wykorzystać w kuchni!

Piwo doskonale zastępuje wino w kuchni

Przygotowując sosy, najczęściej myślimy o winie, które pięknie aromatyzuje i dodaje smaku. Gdy zastąpisz je piwem, otrzymasz podobne, ale nieco bardziej stonowane nuty kwaskowe. Piwo nadaje potrawom chmielowy i słodowy smak.

W zależności od stylu piwa, jaki wybierzesz, możesz uzyskać zupełnie różny efekt, dostosowany do Twoich preferencji. Spróbuj lagera, aby powstał lżejszy sos na wzór tego z białego wina. W takich daniach, jak risotto, jasne piwo dodaje bardziej orzechowych i ziemistych smaków.

Jeśli wolisz mocniejsze, bardziej wyraziste smaki, użyj stouta.

Gotowanie z piwem idealnie nadaje się na jesienno-zimowe miesiące – można nim zastąpić część bulionu w gulaszach mięsnych. To idealny alkohol do przyrządzenia m.in. zupy serowej.

Jak wykorzystać piwo w kuchni? Jak wykorzystać resztki piwa?

Aromatyczna i rozgrzewająca zupa serowa (fot. depositphotos).

Piwo świetnie nadaje się do duszenia i marynowania mięs oraz owoców morza

Owoce morza świetnie komponują się z lekkim smakiem piwa typu lager. Spróbuj poddusić na nim krewetki lub małże. Niebo w gębie!

Piwo dodaje też aromatycznych nut, a kwasowość sprawia, że duszone w nim mięso będzie miękkie i delikatne.

Następnym razem, gdy będziesz robić marynatę, spróbuj dodać trochę piwa! Podobnie jak inne alkohole zawiera enzymy, które mogą pomóc zmiękczyć mięso.

Sprawdź też! Dlaczego warto marynować mięso w alkoholu?

Jak wykorzystać piwo w kuchni? Jak wykorzystać resztki piwa?

Małże duszone w piwie (fot. depositphotos).

Piwo to idealny składnik ciast

Oprócz dodatkowego smaku, piwo dodaje wilgoci i może skrócić czas wyrastania ciasta drożdżowego. A ponieważ alkohol hamuje powstawanie glutenu, pieczenie z piwem daje delikatny miąższ. Bąbelki w piwie natomiast sprawiają, że wypieki będą lekkie i puszyste.

Piwo można wykorzystać do przygotowania domowego chleba, ciasta na pizzę oraz brownie. Jednak musisz wziąć pod uwagę smak, dodając piwo jako środek spulchniający.

Jak wykorzystać piwo w kuchni? Jak wykorzystać resztki piwa?

Czekoladowe ciasto na ciemnym piwie (fot. depositphotos).

Zrób z piwa kostki lodu do gotowania

Piwo zamrożone nie nadaje się do picia, ale świetnie sprawdzi się do gotowania. Jeśli więc w danej chwili nie masz ochoty dokończyć butelki piwa, ani od razu biec do kuchni, przelej piwo do pojemnika na kostki lodu i włóż do zamrażarki.

Piwo straci swoje nasycenie dwutlenkiem węgla po zamrożeniu, więc nie będzie już się nadawać do przygotowania ciasta, ale z pewnością możesz wrzucić kilka zamrożonych kostek na patelnię, aby zrobić pyszny sos lub poddusić w piwie mięso.

Dzięki zamrażarce pełnej kostek piwa i arsenałowi przepisów pod ręką, będziesz przygotowany, aby w każdej chwili wykorzystać smak tego wyjątkowego alkoholu.

Sprawdź nasze przepisy na piwie!

Jak wykorzystać piwo w kuchni? Jak wykorzystać resztki piwa?

Piwo to świetny składnik wielu potraw i deserów (fot. depositphotos).

Zuza Milewska

(fot. depositphotos)








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.