Akademia
Szprycer – lekki koktajl na lato. Za co go tak kochamy?
Ciepłe dni, bezchmurne niebo, słońce otulające lico… W końcu doczekaliśmy się pięknej pogody. Czy potrzebujemy czegoś więcej do szczęścia? Tak! Kieliszka orzeźwiającego szprycera.
Szprycer – wraca do łask po długiej zimie. Gdy tylko wiosna się rozkręci i zacznie rozpieszczać nas słonecznymi popołudniami, zaczyna królować w pubach i restauracjach. Dzięki niemu możemy poczuć się jak wakacjach! Nic dziwnego, że tak go kochamy!
Czym jest spritzer?
To lekki koktajl mieszany, który jest połączeniem wina, wody gazowanej oraz dodatków – może to być inny alkohol, sok lub świeże owoce albo musy owocowe. Bardzo popularna jest również wersja bezalkoholowa przygotowywana na bazie soku i wody gazowanej z owocami.
- Sprawdź nasz przepis! Klasyczny Aperol Spritz

Klasyka koktajli – włoski Aperol Spritz.
Ze względu na swój orzeźwiający smak i stosunkową niską zawartość alkoholu, cieszy się wielką popularnością w ciepłe i upalne dni. Szprycer podaje się zaraz po przygotowaniu, aby woda gazowana była nadal świeża i musująca.
Co ważne, szprycery są proste do wykonania, dlatego coraz częściej robimy je sami w domu.
Szprycer. Skąd się wziął?
Wielu kojarzy się zapewne z włoskim klimatem, ale tak naprawdę szprycer narodził się w Niemczech na początku XIX wieku za czasów panowania dynastii Habsburgów. To właśnie wtedy, ze względu na wyższą zawartość alkoholu w winie, zaczęto dodawać tzw. chlust (czyli po niemiecku spritzen) wody, by nieco je rozcieńczyć.

Szprycery wzięły swoją nazwę od niemieckiego słowa spritzen, co oznacza chlust (fot. depositphotos).
Do dziś szprycer pozostaje bardzo popularny na terenie Niemiec i Austrii, a i Włosi bardzo go polubili – stąd możemy mieć mylne wrażenie, że to Italia jest ojczyzną spritzera.
Jakie wino wybrać do szprycera?
Do tego koktajlu najczęściej wybiera się wina białe o słodkich aromatach i owocowych nutach – m.in. rieslinga, chardonnay, vinho verde, cavę lub frizzante (wino półmusujące). W zależności od osobistych upodobań można sięgać po wina wytrawne lub słodkie.
Rosé także może być doskonałą bazą do szprycera ze względu na lekki i świeży smak. Raczej unika się win czerwonych – mogą być za ciężkie.
Nie rekomenduje się również używania drogich win – woda rozcieńczy jego smak, więc cały szyk i elegancja znikną. Wyjątkowe wina z wyższej półki zostaw sobie do degustacji.
- Sprawdź nasz przepis! Whiskey Spritz

Spritz na irlandzkiej whiskey (fot. depositphotos).
Jak przygotować szprycer?
Zarówno woda, jak i wino powinny być dobrze schłodzone. Składniki można mieszać w różnych proporcjach, ale na samym początku najlepsze proporcje to 1:1 – tyle samo wody i wina. Z czasem możesz je zmieniać według własnych upodobań, szczególnie gdy poczujesz, że drink jest zbyt rozwodniony lub za mocny.
Jeśli chcesz wprowadzić małą zmianę i zmienić nieco smak koktajlu, możesz rozważyć użycie toniku zamiast wody gazowanej.

Mrożone owoce mogą zastąpić część kostek lody w szprycerze (fot. depositphotos).
Nie zapomnij też o lodzie! Spritzer ma być orzeźwiający i dobrze schłodzony. Część kostek lodu można zastąpić zamrożonymi owocami.
Drinki możesz serwować, jak lubisz – najczęściej podaje się je w pojemnym kieliszku do wina, szkle koktajlowym lub słoiku typu mason jar.
Dodatki do szprycera
Do wersji letnich zdecydowanie pasują owoce, najlepiej sezonowe. Najczęściej spotykanymi dodatkami są cytryna i limonka – ich kwasowość świetnie równoważy przede wszystkim słodsze szprycery.
- Sprawdź nasz przepis! Wermut Spritz

Pyszny i orzeźwiający koktajl z sokiem z czerwonych pomarańczy.
Koktajle często są też dopełniane sokami owocowymi lub musami. Niektórzy barmani lubią mieszać różne soki, np. o smaku brzoskwini, żurawiny lub jabłka. Możliwe jest też użycie innych alkoholi, np. szampana, cydru, Aperolu, a nawet i mocniejszych trunków – w tym wódki, ginu oraz whisky. Na takie wersje wzmacnianie jednak należy uważać. Na ogół w smaku ta zwiększona moc nie jest odczuwalna.
Komponując szprycera, warto zwrócić uwagę na mniejsze dodatki, takie jak zioła – oprócz klasycznej mięty można wykorzystać lawendę, rozmaryn, bazylię, tymianek, a nawet gałązki jałowca (jeśli np. koktajl jest z ginem). Warto eksperymentować!
4 powody, dla których kochamy szprycery
Bo są pyszne! To najprostsza odpowiedź, jaka przychodzi na ogół do głowy. Jednak tych powodów jest o wiele więcej.
1. Są orzeźwiające
Jeśli potrzebujesz czegoś, co sprawi Ci przyjemność po długim dniu pracy, nic tak nie pomaga jak spritzer, który Cię orzeźwi i zrelaksuje.
2. Mogą być wytrawne i słodkie
Możesz bardzo łatwo dostosować przepis pod to, co lubisz, i stworzyć swój napój, który pomoże zaspokoić własne zachcianki.
3. Są lekkie
Dzięki temu, że wino jest rozcieńczone wodą, spritzery są o wiele łagodniejsze. Dzięki temu możesz cieszyć się 2 lub 3 kieliszkami bez konsekwencji w postaci szumu w głowie.
4. Pasują na każdą okazję
Szprycery są wszechstronne – można je podawać w dowolnym miejscu i o każdej porze. Idealnie pasują na letnią imprezę w plenerze, wieczór koktajlowy, uroczystą kolację, przyjęcie w ogrodzie, a nawet brunch.

Przy przygotowaniu szprycerów można puścić wodze fantazji i dobrze się bawić (fot. depositphotos).
Już samo przygotowywanie szprycerów może być niezłą zabawą! Warto nawet zorganizować SPRITZER PARTY, podczas którego razem z przyjaciółmi będziecie tworzyć własne niepowtarzalne mieszanki. Niech to lato będzie pełne takich spotkań i pysznych szprycerów!
Zuza Milewska
(fot. depositphotos)