Alkohole
The Balvenie – whisky, która opowiada historię
The Balvenie, znana destylarnia z regionu Speyside, już dawno zyskała uznanie wśród koneserów. Jej wyroby pojawiają się często na festiwalach whisky, a poprzednie wersje Double Wood i Caribbean Cask są dostępne na półkach w supermarketach. Teraz przyszedł czas, by poznać najpopularniejsze whisky The Balvenie, które tworzą edycję Stories.
O destylarni The Balvenie – szczypta historii
Gorzelnia została wybudowana w opuszczonym Balvenie New House w 1892 przez Williama Granta, a produkcję rozpoczęła rok później, dokładnie 1 maja. 36 lat później, po śmieci założyciela, destylarnię przejął jego syn, John, i rozpoczął rozbudowę zakładu. W 1962 roku pierwotne słody zostały zastąpione podłogą słodową, której w The Balvenie używa się do dziś. Dużym przełomem w historii destylarni był rok 1983 – Malt Master, David C. Stewart, zaczął eksperymentować z dojrzewaniem whisky w dwóch beczkach z różnych gatunków drewna, którą później zabutelkowano jako Balvenie Classic.
Miłość do tradycji
The Balvenie można uznać za destylarnię kraftową. Jako jedyna w Szkocji wciąż uprawia i słoduje własny jęczmień. Ziarno jest uprawiane tradycyjnymi metodami na tysiącakrowej farmie przy gorzelni. Kombajn zbożowy do zbioru plonów to jedyny przejaw nowoczesności. Jęczmień moczy się w wodzie źródlanej spływającej z pobliskich wzgórz i rozprowadza na tradycyjnej podłodze słodowej, gdzie jest obracany ręcznie. Następnie ziarno suszy się w piecu za pomocą antracytu i starannie dobranej ilości torfu, co dodaje whisky jeszcze więcej złożoności.
Kształt i rozmiar miedzianych alembików też niewiele się zmienił od momentu powstania destylarni. Wciąż mają charakterystyczne wybrzuszenie i zakończenie przypominające szyję łabędzia (podobnie jak butelki The Balvenie). Gorzelnia ma również własny zakład bednarski, gdzie doświadczeni rzemieślnicy ręcznie naprawiają, przebudowują, napełniają i uszczelniają beczki po whisky.
Seria Story – hołd dla rzemieślników z The Balvenie
Twórcy zwracają uwagę, że za każdą butelką whisky stoi człowiek, który ma swoją unikalną historię do opowiedzenia. To wiedza i doświadczenie przekazywane z pokolenia na pokolenie kolejnym rzemieślnikom. To również emocje, upór, wzloty i upadki, porażki, ale i łzy wzruszenia, które okraszają każdy sukces. Historie ludzi z Balvenie są warte wysłuchania i zapamiętania. Seria Story jest hołdem oddanym wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania tak doskonałej whisky. To oni łączą w sobie wiedzę, ambicję i umiejętności, by tworzyć trunki o tak wyjątkowym charakterze – unikalne, o bogatym i gładkim smaku, podkreślone miodową nutą.
The Sweet Toast of American Oak 12 YO
Ta dwunastoletnia whisky została historią nr 1. To wynik połączenia inspiracji i nowatorskich pomysłów z tradycyjnym rzemiosłem.Whisky pierwotnie leżakuje w beczkach po bourbonie, ale finiszuje w dziewiczych beczkach z amerykańskiego dębu, które wcześniej zostały poddane ponownemu wypaleniu od wewnątrz. Dzięki temu drewno „oddaje” wszystkie winiliny, które odpowiedzialne są za orzechowy aromat, przypominający świeżo upieczony chleb.
Nota degustacyjna:
- zapach: głęboki i słodki, z wyczuwalnymi nutami toffi, owoców cytrusowych, wanilii i przypraw korzennych, delikatny akcent dębiny;
- smak: wyczuwalna kandyzowana skórka pomarańczy i cytryny, toffi i nuty wanilii, akcenty miodu kwiatowego i dębu;
- finisz: długi, bogaty i słodki z delikatnymi akcentami dębowej wanilii.
Cena: ok. 380 zł
The Week Of Peat 14 YO
To druga część historii w tej serii. Ta w 100% torfowa whisky dojrzewa 14 lat w beczkach z amerykańskiego dębu. Trunek jest o tyle wyjątkowy, że w danym roku destylacja mocno torfowego słodu trwa wyłącznie przez jeden wybrany tydzień.
Nota degustacyjna:
- zapach: słodki i lekko dymny, z nutą miodu, wanilii i prażonych orzechów;
- smak: zbalansowany, wyczuwalna wanilia, miód, owoce z sadu (jabłka, gruszki) oraz przyprawy korzenne (cynamon i goździki);
- finisz: dosyć długi, z nutą miodu, dębu i wanilii, z wyczuwalnym delikatnym dymem torfowym.
Cena: ok. 370 zł
The Edge of Burnhead Wood 19 YO
Ta whisky butelkowana z mocą 48,7% to historia (story) nr 6. Finiszowała w beczkach przez 19 lat! Oprócz jęczmienia i wody źródlanej w procesie słodowania użyto niezwykle aromatycznego, suszonego wrzosu pochodzącego z pobliskich lasów Burnhead Wood.
Nota degustacyjna:
- zapach: świeży, ziołowy z wyczuwalną figą;
- smak: wyraźny, lekko słodkawy z nutą miodu, owoców cytrusowych i kwiatów, akcent przypraw korzennych i delikatna goryczka dębu;
- finisz: długi z wyczuwalną nutą dębu i suszonych kwiatów.
Cena: ok. 1800 zł