Akademia

2024-04-30

IBU, czyli kilka słów o goryczy piwa

Goryczka jest jednym z kluczowych elementów, który definiuje charakter wielu stylów piwa. Choć może się wydawać mniej pożądana niż słodycz lub kwasowość, odgrywa niezwykle ważną rolę w budowaniu harmonii tego niezwykłego napoju z pianką.

International Bitterness Units (w skrócie IBU) to skala opracowana w celu mierzenia tej goryczy. Jej zrozumienie jest kluczowe dla każdego, kto chce lepiej nie tylko poznać, ale i docenić różnorodność piwnych stylów, od lekkich lagerów, po intensywne piwa typu IPA.

Czym dokładnie jest IBU?

IBU definiuje ilość związków gorzkich, głównie izo-alfa-kwasów, obecnych w piwie. Mierzenie ich odbywa się poprzez analizę chemiczną. Te związki są wynikiem gotowania chmielu, które to wyzwala jego naturalną gorycz. Im dłużej chmiel jest gotowany, tym więcej kwasów przenika do piwa.

IBU to kluczowa informacja dla piwowarów i piwoszy, która określa, jak intensywne będą gorzkie nuty w ich ulubionym trunku.

Puszka czy piwo? Co jest lepsze dla piwa?

Piwo zawsze należy przelać do szklanki, bez względu na to, czy kupiliśmy je w puszce, czy w butelce (fot. Gonzalo Esteguy/Unsplash).

Jak gorycz wpływa na smak piwa?

IBU to nie tylko liczba, ale i sposób, w jaki gorycz komponuje się z innymi elementami piwa, jak słód czy zawartość alkoholu.

Warto pamiętać, że nie zawsze wyższe IBU oznacza silniejszą percepcję goryczy. Składniki takie jak słody, zawartość alkoholu i nawet typ wody używanej do warzenia mogą wpłynąć na to, jak mocna będzie odczuwana goryczka.

Gorycz może balansować nadmierną słodycz lub dominujący smak alkoholu, tworząc bardziej harmonijną całość. W piwach o wysokim stężeniu cukrów, jak mocne belgijskie ale czy bogate stouty, odpowiednia goryczka jest niezbędna, aby piwo nie było zbyt mdlące.

Z kolei piwa typu Imperial Stout mogą mieć wysokie IBU, lecz równocześnie ich intensywna słodowość sprawia, że goryczka nie dominuje na podniebieniu. Dzięki temu nawet piwa z wysokim IBU mogą być postrzegane jako stosunkowo łagodne.

Co więcej, goryczka potrafi również podkreślić lub uwydatnić inne smaki i aromaty w piwie, takie jak cytrusowa świeżość czy ziołowe nuty chmielu.

5 poziomów IBU:

  • 0-20 IBU – niewyczuwalna goryczka, typowa dla lekkich lagerów, piw pszenicznych.
  • 21-40 IBU – goryczka na bardzo niskim poziomie, ledwo wyczuwalna, znajdziemy ją w większości lagerów, piwach blond ale.
  • 41-60 IBU – średnia goryczka, charakterystyczna dla większości pale ale i niektórych stylów piw belgijskich.
  • 61-80 IBU – wysoka goryczka – mocny gorzki smak, charakterystyczny dla ciemnych piw.
  • 81+ IBU – bardzo wysoka goryczka – można ją znaleźć w bardzo mocnych oraz niechmielonych piwach, głównie w Imperial IPA! To już kategoria dla koneserów.

Piwo z wyższym poziomem goryczki cieszą się coraz większą popularnością (fot. depositphotos).

Wysokie IBU a preferencje konsumentów

Z biegiem lat, szczególnie z rozwojem browarów rzemieślniczych, preferencje konsumentów ewoluowały w stronę piw z wyraźniejszą goryczką. Wiele małych producentów eksperymentuje z chmielami dającymi różnorodne profile goryczy, co pozwala na odkrywanie nowych doznań i preferencji. Szerokie grono osób zaczęło cenić wyższe wartości IBU, szczególnie wśród fanów IPA.

Rewolucja w piwie rzemieślniczym sprawiła, że wysokie IBU stało się znakiem rozpoznawczym wielu nowoczesnych stylów piwa.

Konrad Bukowski

(fot. AI)





Tagi piwo




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.