Alkohole
Balblair. Jakość ponad wszystko.
Balblair w języku gaelickim oznacza „Miejsce bitwy”, choć są i tacy, którzy tę nazwę tłumaczą jako „Miasto o żyznej ziemi”. Destylarnia położona jest w niezwykle malowniczej okolicy, nad brzegiem Dornoch Firth w północnej Szkocji (region Higlands). To jedna z najstarszych gorzelni w całym regionie. Whisky Balblair doceniono już na całym świecie – świadczą o tym liczne wyróżnienia i nagrody przyznane na wielu prestiżowych konkursach i festiwalach.
O początkach Balblair
Destylarnia została założona w 1790 roku, choć pierwsze wzmianki o produkcji alkoholu w tym miejscu pochodzą już z 1749 roku. Gorzelnię założył John Ross, a w 1824 roku dołączył do niego syn, Andrew. Z biegiem czasu do pracy przystępowały kolejne pokolenia. Jednak w 1894 roku James Ross zrzekł się dzierżawy destylarni i przekazał ją w ręce Aleksandra Cowana, handlarza wina z Inverness. Już rok później cały zakład został przeniesiony o pół mili na północ – w tym miejscu stoi po dziś dzień.
Kryzys ekonomiczny w 1911 roku również nie ominął Balblair. Destylarnia została zamknięta, a do 1932 roku wyprzedano wszystkie beczki z magazynów. Wydawać się mogło, że to koniec pięknej tradycji robienia whisky. Jednak w 1949 roku gorzelnia została wskrzeszona i wznowiła swoją produkcję, a to dzięki pewnemu prawnikowi z Banff. Robert James „Bertie” Cumming został nowym właścicielem i postanowił przywrócić firmie dawny blask.
Tak jak w przypadku wielu innych destylarni, Balblair wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. W 1970 roku została kupiona przez firmę Hiram Walker, która przekształciła się w Allied Distillers i rozbudowała zakład. W 1996 roku stery przejął Inver House Distillers i zapoczątkował najnowszy rozdział historii Balblair. Mimo wielu zmian i upływających lat, kolejnym właścicielom udało się zachować tradycyjny charakter gorzelni.
Produkcja whisky Balblair
To że whisky Balblair jest doskonała w każdym calu wiadomo od dawna. Tworzona jest z pasją i starannością o każdy detal. To właśnie te szczegóły mają niebagatelny wpływ na aromat i smak destylatów. Po pierwsze, do produkcji używa się krystalicznie czystej wody z górskiego źródła Allt Dearg. Po drugie, w zakładzie wykorzystuje się sześć tradycyjnych kadzi fermentacyjnych zbudowanych z sosny oregońskiej (głęboka kadź zacierna i powolne zacieranie zapewnia czystą i aromatyczną brzeczkę) oraz dwa niskie alembiki pierwszej i drugiej destylacji – tu destylaty nabierają cięższego, bardziej oleistego charakteru.
Po trzecie, beczki przechowywane są w tradycyjnych, glinianych magazynach sztauerskich – to doskonałe środowisko dla powolnego i delikatnego dojrzewania. Nie można też nie wspomnieć, że Balblair do produkcji swoich destylatów używa jedynie słodu suszonego bezwonnym powietrzem a nie torfem. To właśnie te wszystkie zabiegi składają się na to, że w nasze ręce trafia whisky kompletna, elegancko stonowana i pełna smaku.
Seria Core
W 2019 roku destylarnia Balblair stworzyła całkowicie nową serię, która miała zastąpić poprzednie edycje. W jej składzie znajdziemy whisky 12-letnią, 15-letnią, 18-letnią i 25-letnią. Wszystkie mają piękny i naturalny kolor, który powstał wyłącznie w wyniku maturacji w beczkach (nie dodaje się karmelu, by poprawić barwę). Co ważne, whisky nie jest też filtrowana na zimno (non-chill filtered).
Balblair Aged 12 YO
To najmłodsza whisky w całej serii. Dojrzewa w beczkach z amerykańskiego dębu po bourbonie, podwójnie wypalanych, dzięki czemu nabiera szlachetnej złożoności. To doskonały wybór nie tylko dla koneserów, ale i dla tych, którzy swoją przygodę z tym złotym trunkiem zaczynają.
Nota degustacyjna:
- zapach: owocowy (wyczuwalne jabłka, brzoskwinie, akcenty cytrusowe), nuty wanilii, toffi i wiórków kokosowych;
- smak: owocowy, wyczuwalna mleczna czekolada, nuty białego pieprzu i cynamonu;
- finisz: średnio długi, z nutą wanilii, miodu i letnich owoców.
Cena: 220-240 zł
Balblair Aged 15 YO
Dojrzewa w beczkach po bourbonie z amerykańskiego dębu, a finiszuje w bogatych w aromaty beczkach po sherry pierwszego napełnienia z hiszpańskiego dębu. W efekcie otrzymujemy słodką, bogatą i kompletną whisky. To dojrzały i aksamitny single malt.
Nota degustacyjna:
- zapach: miód kwiatowy, piernik, śliwki i skórki z cytryny, nuty mlecznej czekolady;
- smak: aksamitny i łagodny, wyczuwalne suszone owoce, biały pieprz i goździki, posmak czekolady i wanilii;
- finisz: średnio długi, wyraźne nuty miodu, gorzkiej czekolady, wanilii, wyczuwalne owoce cytrusowe.
Cena: 360-380 zł
Balblair Aged 18 YO
Maturacja odbywa się początkowo w beczkach po bourbonie z amerykańskiego dębu, a następnie
destylat finiszuje w bogatych w aromaty beczkach po sherry pierwszego napełnienia wykonanych z hiszpańskiego dębu. W porównaniu z młodszą wersją, 15-letnią, zdecydowanie można wyczuć głębszy wpływ sherry na destylat.
Nota degustacyjna:
- zapach: nuty toffi, owoców (gruszki, nektarynki), wyczuwalna gorzka czekolada i cynamon,
subtelna nuta dębu; - smak: zrównoważony, soczyste morele, toffi, nuty kakao i dębu;
- finisz: długi i rozgrzewający, wyczuwalne świeże przyprawy, rodzynki i czekolada.
Cena: 580-600 zł
Balblair Aged 25 YO
To propozycja dla bardzo wytrawnych smakoszy. Ten rzadki single malt początkowo dojrzewa i nabiera łagodności w beczkach po bourbonie z amerykańskiego dębu, a następnie finiszuje w bogatych w aromaty beczkach po sherry (typu butt) Oloroso pierwszego napełnienia z hiszpańskiego dębu.
Nota degustacyjna:
- zapach: dojrzała morela, cynamon i lukrecja, nuty dębowe;
- smak: oleisty, wyraźnie wyczuwalny smak owoców cytrusowych, czekolady, intensywne nuty skórki pomarańczowej i lukrecji;
- finisz: bardzo delikatny, z subtelnymi nutami ciemnej czekolady i czerwonych pomarańczy.
Cena: 2 000- 2 700 ZŁ