Alkohole

  • Wersja Core whisky Balblair.
2022-07-05

Balblair. Jakość ponad wszystko.

Balblair w języku gaelickim oznacza „Miejsce bitwy”, choć są i tacy, którzy tę nazwę tłumaczą jako „Miasto o żyznej ziemi”. Destylarnia położona jest w niezwykle malowniczej okolicy, nad brzegiem Dornoch Firth w północnej Szkocji (region Higlands). To jedna z najstarszych gorzelni w całym regionie. Whisky Balblair doceniono już na całym świecie – świadczą o tym liczne wyróżnienia i nagrody przyznane na wielu prestiżowych konkursach i festiwalach.

O początkach Balblair

Destylarnia została założona w 1790 roku, choć pierwsze wzmianki o produkcji alkoholu w tym miejscu pochodzą już z 1749 roku. Gorzelnię założył John Ross, a w 1824 roku dołączył do niego syn, Andrew. Z biegiem czasu do pracy przystępowały kolejne pokolenia. Jednak w 1894 roku James Ross zrzekł się dzierżawy destylarni i przekazał ją w ręce Aleksandra Cowana, handlarza wina z Inverness. Już rok później cały zakład został przeniesiony o pół mili na północ – w tym miejscu stoi po dziś dzień.

Destylarnia Balblair

Destylarnię Balblair założył John Ross w 1790 roku.

Kryzys ekonomiczny w 1911 roku również nie ominął Balblair. Destylarnia została zamknięta, a do 1932 roku wyprzedano wszystkie beczki z magazynów. Wydawać się mogło, że to koniec pięknej tradycji robienia whisky. Jednak w 1949 roku gorzelnia została wskrzeszona i wznowiła swoją produkcję, a to dzięki pewnemu prawnikowi z Banff. Robert James „Bertie” Cumming został nowym właścicielem i postanowił przywrócić firmie dawny blask.

Tak jak w przypadku wielu innych destylarni, Balblair wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. W 1970 roku została kupiona przez firmę Hiram Walker, która przekształciła się w Allied Distillers i rozbudowała zakład. W 1996 roku stery przejął Inver House Distillers i zapoczątkował najnowszy rozdział historii Balblair. Mimo wielu zmian i upływających lat, kolejnym właścicielom udało się zachować tradycyjny charakter gorzelni.

Destylarnia Balblair

Właścicielom whisky Balblair udało się zachować jej tradycyjny smak (fot. Balblair).

Produkcja whisky Balblair

To że whisky Balblair jest doskonała w każdym calu wiadomo od dawna. Tworzona jest z pasją i starannością o każdy detal. To właśnie te szczegóły mają niebagatelny wpływ na aromat i smak destylatów. Po pierwsze, do produkcji używa się krystalicznie czystej wody z górskiego źródła Allt Dearg. Po drugie, w zakładzie wykorzystuje się sześć tradycyjnych kadzi fermentacyjnych zbudowanych z sosny oregońskiej (głęboka kadź zacierna i powolne zacieranie zapewnia czystą i aromatyczną brzeczkę) oraz dwa niskie alembiki pierwszej i drugiej destylacji – tu destylaty nabierają cięższego, bardziej oleistego charakteru.

Po trzecie, beczki przechowywane są w tradycyjnych, glinianych magazynach sztauerskich – to doskonałe środowisko dla powolnego i delikatnego dojrzewania. Nie można też nie wspomnieć, że Balblair do produkcji swoich destylatów używa jedynie słodu suszonego bezwonnym powietrzem a nie torfem. To właśnie te wszystkie zabiegi składają się na to, że w nasze ręce trafia whisky kompletna, elegancko stonowana i pełna smaku.

Destylarnia Balblair

W gorzelni wykorzystuje się sześć tradycyjnych kadzi fermentacyjnych oraz dwa niskie alembiki (fot. Balblair).

Seria Core

W 2019 roku destylarnia Balblair stworzyła całkowicie nową serię, która miała zastąpić poprzednie edycje. W jej składzie znajdziemy whisky 12-letnią, 15-letnią, 18-letnią i 25-letnią. Wszystkie mają piękny i naturalny kolor, który powstał wyłącznie w wyniku maturacji w beczkach (nie dodaje się karmelu, by poprawić barwę). Co ważne, whisky nie jest też filtrowana na zimno (non-chill filtered).

Balblair Aged 12 YO

To najmłodsza whisky w całej serii. Dojrzewa w beczkach z amerykańskiego dębu po bourbonie, podwójnie wypalanych, dzięki czemu nabiera szlachetnej złożoności. To doskonały wybór nie tylko dla koneserów, ale i dla tych, którzy swoją przygodę z tym złotym trunkiem zaczynają.

Nota degustacyjna:

  • zapach: owocowy (wyczuwalne jabłka, brzoskwinie, akcenty cytrusowe), nuty wanilii, toffi i wiórków kokosowych;
  • smak: owocowy, wyczuwalna mleczna czekolada, nuty białego pieprzu i cynamonu;
  • finisz: średnio długi, z nutą wanilii, miodu i letnich owoców.

Cena: 220-240 zł

Whisky Balblair

Balblair Aged 12 YO (fot. Balblair).

Balblair Aged 15 YO

Dojrzewa w beczkach po bourbonie z amerykańskiego dębu, a finiszuje w bogatych w aromaty beczkach po sherry pierwszego napełnienia z hiszpańskiego dębu. W efekcie otrzymujemy słodką, bogatą i kompletną whisky. To dojrzały i aksamitny single malt.

Nota degustacyjna:

  • zapach: miód kwiatowy, piernik, śliwki i skórki z cytryny, nuty mlecznej czekolady;
  • smak: aksamitny i łagodny, wyczuwalne suszone owoce, biały pieprz i goździki, posmak czekolady i wanilii;
  • finisz: średnio długi, wyraźne nuty miodu, gorzkiej czekolady, wanilii, wyczuwalne owoce cytrusowe.

Cena: 360-380 zł

Whisky Balblair

Balblair Aged 15 YO (fot. Balblair).

Balblair Aged 18 YO

Maturacja odbywa się początkowo w beczkach po bourbonie z amerykańskiego dębu, a następnie
destylat finiszuje w bogatych w aromaty beczkach po sherry pierwszego napełnienia wykonanych z hiszpańskiego dębu. W porównaniu z młodszą wersją, 15-letnią, zdecydowanie można wyczuć głębszy wpływ sherry na destylat.

Nota degustacyjna:

  • zapach: nuty toffi, owoców (gruszki, nektarynki), wyczuwalna gorzka czekolada i cynamon,
    subtelna nuta dębu;
  • smak: zrównoważony, soczyste morele, toffi, nuty kakao i dębu;
  • finisz: długi i rozgrzewający, wyczuwalne świeże przyprawy, rodzynki i czekolada.

Cena: 580-600 zł

Whisky Balblair

Balblair Aged 18 YO (fot. Balblair).

Balblair Aged 25 YO

To propozycja dla bardzo wytrawnych smakoszy. Ten rzadki single malt początkowo dojrzewa i nabiera łagodności w beczkach po bourbonie z amerykańskiego dębu, a następnie finiszuje w bogatych w aromaty beczkach po sherry (typu butt) Oloroso pierwszego napełnienia z hiszpańskiego dębu.

Nota degustacyjna:

  • zapach: dojrzała morela, cynamon i lukrecja, nuty dębowe;
  • smak: oleisty, wyraźnie wyczuwalny smak owoców cytrusowych, czekolady, intensywne nuty skórki pomarańczowej i lukrecji;
  • finisz: bardzo delikatny, z subtelnymi nutami ciemnej czekolady i czerwonych pomarańczy.

Cena: 2 000- 2 700 ZŁ

Whisky Balblair

Balblair Aged 25 YO (fot. Balblair).

 








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.